Witaj na świecie, Maleńka

Autor tekstu - Daniela Nawrocka | Data publikacji - piątek, 03 października 2014 | Obszar - Wiadomości Recenzje

Warto przeczytać

Witaj na świecie, Maleńka

„– Wierzysz w Boga, ciociu Elner?
– Oczywiście, że tak, kochanie. A ty?
– Pamiętasz, ile miałaś lat, kiedy zaczęłaś wierzyć?

Ciotka Elner zamyśliła się na chwilę…
– Nigdy nie brałam pod uwagę tego, że mogłabym nie wierzyć. Nigdy nie kwestionowałam swojej wiary. Myślę, że wiara jest jak matma: niektórzy od razu ją łapią, a inni strasznie się z nią męczą…
Och, wiem, że mnóstwo ludzi zachodzi w głowę, zastanawiając się, czy Bóg istnieje. Siedzą, myślą i zamartwiają się tym całe życie. Nasz dobry Pan Bóg stworzył inteligentnych ludzi, ale chyba nie zesłał im żadnych łask, bo wygląda na to, że właśnie ci inteligentni wszystko kwestionują. Ale nie ja. Ja należę do szczęściarzy. Co noc dziękuję Bogu, że mam mózg w sam raz, nie za głupi, nie za mądry.”

„– Ciociu Elner, skąd wiesz, że Bóg istnieje, skąd masz tę pewność?
– Gene, odpowiedź masz na koniuszkach palców.
– Jak to?
– No, sam pomyśl. Każda ludzka istota ma inne odciski palców. Nie znajdziesz dwóch takich samych. Wśród miliardów ludzi nie powtarzają się dwa takie same odciski palców. Kto inny, jak nie Bóg, wymyśliłby tyle różnych wzorów i co dzień wymyślał wciąż nowe…
– Tak, ale, ciociu Elner, skąd wiesz, że Bóg nie powtarza starych odcisków palców i nie wykorzystuje ich na nowo?”

„– Tak, Bóg jest wielki. Popełnił tylko jeden błąd, ale za to duży.
– Jaki?
– Wolna wola. To była jedna wielka pomyłka. Dał nam prawo wyboru, czy być dobrymi, czy złymi. Uczynił nas zbyt niezależnymi… i teraz ludziom nie wolno mówić, co mają robić, nie posłuchają. Można aż do upojenia im powtarzać, że powinni być dobrzy, ale oni nie lubią, gdy im się prawi kazania…”

„– Na czym polega życie, ciociu Elner?
– Myślę, że w życiu musimy podjąć tylko jedną ważną decyzję: być dobrym czy złym człowiekiem…”

To kilka cytatów z książki Fannie Flagg pod tytułem „Witaj na świecie, Maleńka!”

Bardzo niedawno „odkryłam” książki tej autorki.

To wzruszające, pełne refleksji opowieści, dotykające wielu problemów, z którymi zmaga się współczesny świat, jak na przykład: segregacja rasowa i wyznaniowa, nietolerancja, wyścig szczurów, nienawiść i animozje. Ukazane są one w kontraście z życzliwością, miłością, sympatią, być może wyidealizowaną atmosferą małego, niemal rodzinnego Elmwood Springs.

Postawa i czasem trochę naiwne poglądy ciotki Elmer i innych mieszkańców miasteczka, umiejętność cieszenia się z sukcesów innych, okazywanie pomocy, uczestniczenie w życiu społeczności, ale nacechowane życzliwością, pełne troski, nienachalne i szczere – skłaniają do refleksji.

Polecam na jesień…

(Nie podzielam, co prawda, idei „życia po życiu” i wizji nieba, prezentowanych w innych książkach tej autorki, ale nie to jest tu najistotniejsze.)

Udostępnij...

O Autorze

Daniela Nawrocka