Prasa

CORAL LAB EILAT – BADANIA KORALOWCÓW W EJLACIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 czerwca 2017

Znalezienie rozwiązania zmiany klimatu może zabrać kolejne pięćdziesiąt lat albo nawet dłużej; stanie się to głównie dzięki czyściejszym źródłom energii i obniżeniu emisji gazów cieplarnianych.

Dzięki szczególnemu położeniu geograficznemu oraz historii koralowców w Morzu Czerwonym od czasu ostatniego zlodowacenia koralowce w Zatoce Akaba posiadają większą tolerancję termalną. Sprawia to, że Zatoka stanowi unikatowe schronienie dla tych organizmów wśród oceanów, w których następuje szybki wzrost temperatury i kwasowości.

IZRAEL PRZYGOTOWUJE SIĘ DO TRZĘSIENIA ZIEMI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 czerwca 2017

W pierwszej połowie czerwca premier Netanjahu ogłosił, że będą odbywały się ćwiczenia przygotowujące kraj do silnych trzęsień ziemi.

„Mam nadzieję, że w 2017 r. nie będzie trzęsienia ziemi. Wokół nas jest wystarczająco dużo wstrząsów – w każdym znaczeniu tego słowa. Żyjemy jednak obok ryftu (rowu tektonicznego) i zawsze istnieje takie niebezpieczeństwo” – powiedział Netanjahu na spotkaniu gabinetu.

POCZĄTEK BUDOWY PIERWSZEGO OD 25 LAT NOWEGO „OSIEDLA”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 23 czerwca 2017

Premier Netanjahu ogłosił we wtorek 20 czerwca, że rozpoczynają się prace przy budowie nowego osiedla żydowskiego w Judei i Samarii – jest to pierwsza taka budowa od 25 lat.

W osiedlu Amichai powstanie 100 nowych domów dla mieszkańców Amony – osady, w której mieszkały 42 rodziny, wysiedlone w lutym z powodu palestyńskich roszczeń co do własności tego terenu.

NETANJAHU WZYWA DO ROZWIĄZANIA UNRWA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 czerwca 2017

Premier Netanjahu wezwał do rozwiązania UNRWA (Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) po tym, jak pod dwiema zarządzanymi przez ONZ szkołami w Gazie znaleziono tunele Hamasu.

PODZIEMNA PRZYGODA W JASKINI SOLNEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 czerwca 2017

W Izraelu znajduje się druga pod względem długości (5,5 km) jaskinia solna na świecie. Mieści się ona na brzegach Morza Martwego i w całości zbudowana jest z soli. Udało nam się ją zwiedzić, wędrując chwilami na kolanach, a nawet czołgając się, korzystając jedynie ze światła latarki. Znajdujemy się teraz w jej wnętrzu, a Itaj opowie nam, w jaki sposób takie jaskinie powstają.

SENAT USA JEDNOGŁOŚNIE POTWIERDZIŁ SUWERENOŚĆ IZRAELA W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 16 czerwca 2017

W poniedziałek 5 czerwca Senat USA zagłosował 90:0 za rezolucją 176, zaproponowaną przez przewodniczącego większości (Mitch McConnell, republikanin z Kentucky) i popartą przez przewodniczącego mniejszości (Charles Schumer, demokrata ze stanu New York). Rezolucja wyraża poparcie dla „izraelskiego dążenia do wolności religijnej i administracji świętych miejsc w Jerozolimie”; chwali również „korzystne dla obu stron stosunki amerykańsko-izraelskie”.

ILUSTROWANY ZWÓJ Z KSIĘGĄ ESTERY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 czerwca 2017

Księga Estery różnie się od innych starotestamentalnych pism – nie tylko tym, że ani razu nie wymienia imienia Bożego; Halacha (żydowskie prawo religijne) pozwala ją ilustrować i księga nie traci przez to koszerności. Dzięki temu istnieją dziesiątki ilustrowanych zwojów z jej tekstem.

NOWINKI TECHNICZNE Z IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 czerwca 2017

SAMOCHODY BEZ KIEROWCÓW W TRANSPORCIE PUBLICZNYM

Tel Awiw to jedno z niewielu na świecie miast, które wprowadzają do transportu publicznego samochody nie wymagające obecności kierowcy. Jak stwierdził burmistrz Tel Awiwu, zredukuje to użycie prywatnych pojazdów i wywrze pozytywny wpływ, jeśli auta będą wykorzystane jako część systemu wspólnego użytkowania samochodów.

NASIONA NADZIEI: IZRAEL POMAGA ETIOPII WALCZYĆ Z GŁODEM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 czerwca 2017

W Etiopii ponad siedem milionów ludzi cierpi głód; jednym ze sposobów zwalczania tej sytuacji jest zwiększenie plonów. Fair Planet, izraelska organizacja non-profit, dostarcza etiopskim rolnikowm nasiona wysokiej jakości, które są lepiej przystosowane do przetrwania w trudnych warunkach klimatycznych i bardziej odporne na szkodniki. Nasiona te zostały częściowo przygotowane w Izraelu; są w stanie przynieść pięciokrotnie większe plony.

WZGÓRZE AMUNICJI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 09 czerwca 2017

Piosenka o jednej z najbardziej zaciętych bitew wojny sześciodniowej.

„Był poranek drugiego dnia wojny w Jerozolimie. Na wschodzie widać było blady zarys horyzontu. Byliśmy w przełomowym momencie bitwy na Wzgórzu Amunicji. Walczyliśmy tam od trzech godzin. Walka była zażarta, śmiertelna. Jordańczycy stawiali zacięty opór. Była to pozycja ufortyfikowana w szczególny sposób.