Prasa

ŁUK TYTUSA W KOLORZE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 czerwca 2017

W 2012 r. zespół historyków, naukowców i archeologów zaczął badać Panel Łupów na Łuku Tytusa, mając nadzieję, że uda się odkryć i zrekonstruować pierwotne kolory tego niezwykłego dzieła sztuki.

Łuk Tytusa w Rzymie upamiętnia triumfalny pochód generała (w późniejszym czasie cesarza) Tytusa w 71 r. n.e., po wojnie z Żydami i zburzeniu Jerozolimy rok wcześniej. Znajduje się on na Świętej Drodze prowadzącej na Forum Romanum; poświęcony został „boskiemu Tytusowi” przez senat oraz lud Rzymu podczas panowania cesarze Domicjana, około roku 81.

JON VOIGHT O IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 czerwca 2017

Wypowiedź laureata Oskara z 1978 r. o Izraelu – nagranie z 2011 r.

Rodacy, Amerykanie!

Jestem tu dziś po to, by wyrazić oburzenie spowodowane tym, że antysemiccy Arabowie przyznają sobie prawo do decydowania o losie Izraela – teraz, kiedy wszyscy już wiemy, że celem Arabów i Palestyńczyków jest wymazanie Izraela z mapy. Wystarczy spojrzeć na historię, by dowiedzieć się, że antysemityzm to największe kłamstwo i niesprawiedliwość wobec narodu żydowskiego.

RABIN SACKS O JEROZOLIMIE – 50-TA ROCZNICA ZJEDNOCZENIA MIASTA

| Opublikowane w piątek, 02 czerwca 2017

Nigdy w historii nie zdarzyła się taka historia miłosna jak miłość TEGO ludu wobec TEGO miasta. Jerozolima jest wspomniana w TaNaCH jakieś 660 razy. Chociaż dwukrotnie zburzono świątynię, chociaż miasto miasto było oblężone 23 razy i zdobywane 44 razy, Żydzi nigdy nie przestali modlić się o Jerozolimę i zwracając się ku Jerozolimie. Jakimś sposobem tam właśnie kierowały się modlitwy i wznosiły się do nieba.

W ŚWIĄTYNI ZNALEZIONO STAROŻYTNE MUSZELKI ŚLIMAKÓW, Z KTÓRYCH POCHODZIŁ ŚWIĘTY BARWNIK

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 czerwca 2017

4 Mojż. 15:38:

„Mów do synów Izraelskich, a powiedz im, aby sobie poczynili bramy na krajach szat swoich w narodziech swych, a niech przyprawią do bram sznurek hijacyntowy” – BG.

„Przemów do synów izraelskich i powiedz im, żeby oni i ich potomkowie porobili sobie frędzle na skrajach swoich szat, a przy frędzlach na skraju umieścili sznurki z fioletowej purpury” – BW.

„Powiedz Izraelitom, niech sobie zrobią frędzle na krajach swoich szat, oni i ich potomstwo, i do każdej frędzli użyją sznurka z fioletowej purpury” – BT.

SADZAWKA BETEZDA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 czerwca 2017

Ewangelia Jana 5:2-9 opisuje jeden z najlepiej znanych cudów Pana Jezusa – uzdrowienie paralityka. To nie jedyny cud związany ze zbiornikami wodnymi w Jerozolimie – Jan opowiada również o uzdrowieniu niewidomego nad sadzawką Syloe. Syloe odkryto w 2005 r. i dość szybko zidentyfikowano jako sadzawkę wspomnianą przez Jana.

OLŚNIEWAJĄCE MENORY NA WYSTAWIE W WATYKANIE I RZYMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 maja 2017

W Rzymie otwarto bezprecedensową wystawę o wyglądzie, historii i symbolice siedmioramiennej menory. Wystawę zatytułowano „Menora: kult, historia i mit”. Jest to wspólny projekt Muzeum Watykańskiego oraz Muzeum Żydowskiego w Rzymie – i pierwszy raz, kiedy podjęto taką współpracę.

KAZNODZIEJA Z AL AKSY WZYWA DO UNICESTWIENIA ŻYDÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 maja 2017

Palestyński kaznodzieja Ali Abu Ahmad, wypowiadając się niedawno na Wzgórzu Świątynnym, stwierdził, że „okupacja Palestyny” przez Żydów, którzy są „najplugawszymi” oraz „najbardziej żałosnymi i tchórzliwymi ze wszystkich stworzeń”, to skutek upadku Islamskiego Kalifatu. Wezwał islamskie armie do zmobilizowania sił, by „wykończyć potwornych Żydów”.

KAMIEŃ Z MAGDALI – WYOBRAŻENIE ŚWIĄTYNI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 maja 2017

Wyobraźmy sobie Żyda mieszkającego w okolicy świątyni jerozolimskiej, ale jednak zbyt daleko, by często ją odwiedzać. Czym była dla takich Żydów świątynia w ich codziennym życiu? Czy rozumieli, że obecność Boża przemieszkuje jedynie w świątyni w Jerozolimie, czy też może jest i wśród nich, gdy zbierają się w synagodze? A w przypadku ludzi rozproszonych w diasporze, którzy nie mogli często przybywać do świątyni, co sprawiało, że w ich umysłach ciągle obecna była pamięć o świątyni i jej centralnym miejscu? We wrześniu 2009 r. w Magdali na zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego znaleziono intrygujący kamień, który może podpowiedzieć pewien trop. Kamień ów – kwarcyt z wyrzeźbionymi symbolami ze świątyni – odkryto na środku starożytnej synagogi.

MIEJSKA DŻUNGLA: TEL AWIW JEDNYM Z NAJBARDZIEJ ZIELONYCH MIAST NA ŚWIECIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 maja 2017

W marcu b.r. Tel Awiw znalazł się na siódmym miejscu na prestiżowej liście najbardziej zielonych miast świata, skompilowanej w oparciu o gęstość drzew na danym terenie przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym. Czołowe pozycje zajmują kanadyjski Vancouver, Sacramento, Geneva, Seattle, Toronto i Boston.

TRUMP: POKÓJ MIĘDZY IZRAELEM A PALESTYŃCZYKAMI MOŻE NIE BYĆ TAK TRUDNY, JAK SIĘ WYDAWAŁO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 maja 2017

Po niedawnym spotkaniu z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem Donald Trump stwierdził, że widzi „całkiem spore szanse” na zawarcie pokoju na Bliskim Wschodzie podczas jego prezydentury.

„Chcemy utworzyć pokój między Izraelem a Palestyńczykami. Dokonamy tego. Będziemy tak ciężko pracować, żeby nam się to udało” – powiedziałTrump stojąc w Białym Domu tuż obok Abbasa.

PIERWSZA ZAGRANICZNA PODRÓŻ TRUMPA, M.IN. DO IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 maja 2017

Prezydent zatrzyma się w Arabii Saudyjskiej, by przedyskutować walkę z islamskim ekstremizmem i warunki przełomu w kwestii palestyńskiej; następnie uda się do Izraela, podkreślając różnicę w porównaniu z prezydentem Obamą.

Zdaniem ekspertów istnieją trzy przyczyny odwiedzenia Rijadu, a dopiero potem Jerozolimy: próba stworzenia koalicji przeciwko Iranowi, partnerstwa w muzułmańskim świecie przeciwko terroryzmowi oraz regionalnych warunków, które umożliwiłyby podjęcie na nowo negocjacji pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami.

ERDOGAN O JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 maja 2017

Turecki prezydent Recep Erdogan wezwał muzułmanów do udania się na Wzgórze Świątynne, najświętsze miejsce judaizmu, by „wyrazić opór przeciwko izraelskiej okupacji” i okazać wsparcie muzułmańskiego świata dla palestyńskich Arabów. Erdogan również ostro skrytykował Izrael za propozycję ustawy o muezzinach, która ograniczałaby poziom głośności megafonów w miejscach kultu podczas nocy i wcześnie rano. „To wstyd, że taka sprawa w ogóle została umieszczona w planie obrad” – stwierdził.