Prasa

RZĄD WIELKIEJ BRYTANII ODWOŁUJE WIZYTĘ KSIĘCIA KAROLA W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 maja 2017

Jak donosi The Sun, odwołano podróż księcia Karola zaplanowaną na jesień 2017 r., która miała się odbyć w czasie setnej rocznicy ogłoszenia Deklaracji Balfoura. Powodem decyzji są obawy, że taka wizyta mogłaby spowodować niezadowolenie arabskich sprzymierzeńców Wielkiej Brytanii, którzy często goszczą członków rodziny królewskiej.

IZRAEL I WYBORY WE FRANCJI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 maja 2017

Przedstawiciele francuskiego żydostwa wyrazili ulgę, widząc porażkę skrajnie prawicowej kandydatki Marine Le Pen w wyborach prezydenckich; są jednak zaniepokojeni faktem, że głosowała na nią ponad jedna trzecia wyborców.

OGŁOSZENIE NIEPODLEGŁOŚCI IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 12 maja 2017

W piątkowe popołudnie 5-go Ijar, 14-go maja 1948 r., wszyscy goście zjechali się do budynku muzeum w Tel Awiwie przy Bulwarze Rotszylda 16. Poproszono ich, by przyczynę zaproszenia –ogłoszenieDeklaracji Niepodległości– utrzymywali w tajemnicy, ale kiedy przybylu na miejsce, oczekiwała na nich połowa miasta.

KOBIETY W BIBLII – FOTOGRAFIE DIKLA LAOR

Opracowanie Daniel Kaleta | Opublikowane w piątek, 05 maja 2017

Dikla Loar - Kobiety w Biblii (http://diklaphotography.co.il/galleries/biblical-women/)

Anat Schneider: Wiele z  twoich zdjęć ukazuje kobiety, które nie należą do głównego nurtu Biblii.

Dikla Laor: W  rzeczywistości chcę udokumentować postacie wszystkich kobiet, które są wspomniane w  Biblii. Prowadzę nad każdą z  nich studia, dzięki którym wyłaniają mi się duchowe ramy dla każdej osoby. Wtedy zaczyna we mnie płonąć ogień wypalający konkretne zdjęcie. Czasami muszę czekać kilka miesięcy, aż wzgórza nabiorą właściwej kolorystyki i  pojawi się właściwe światło, dokładnie takie, jakie widziałam w  momencie duchowego olśnienia.

LEK Z MORSKICH GŁĘBIN NA RAKA PROSTATY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 maja 2017

Co roku w samym tylko USA diagnozuje się około 180 000 przypadków raka prostaty. Radioterapia i operacje usuwają go, ale szkodzą również zdrowym tkankom. Izraelscy naukowcy w Instytucie Weizmanna wykorzystują do eliminacji raka bakterie z głębi oceanu. Bakterie żyjące na dnie mórz mogą się rozmnażać nie mając dostępu do światła; żywią się komórkami rakowymi, nie szkodząc reszcie organizmu.

IZRAEL I MEDYCYNA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 maja 2017

APLIKACJA DO WYKRYWANIA RAKA SKÓRY

Aplikacja DermaCompare to izraelska innowacja, która identyfikuje nieregularności na skórze za pomocą kamery w smartfonie. Rak skóry zwykle zaczyna się od nowego lub zmienionego pieprzyka; DermaCompare pomaga wykryć podejrzane znamiona i monitorować stan zdrowia.

BRAMY CHULDY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 maja 2017

Wykopaliska w ostatnich latach odsłoniły zdumiewające struktury związane z drugą świątynią; znajdują się one po południowo-wschodniej stronie Wzgórza Świątynnego i obejmują stopnie prowadzące do świątyni, bramy, przez które wchodziło się na jej teren, oraz rytualne łaźnie, cysterny, domy mieszkalne i fortyfikacje.

NOWA TRASA NA STARYM MIEŚCIE – MYKWY WZDŁUŻ STAROŻYTNEGO SZLAKU PIELGRZYMÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 maja 2017

W parku narodowym Murów Jerozolimy ma wkrótce zostać otwarta nowa trasa przebiegająca obok mykw – łaźni rytualnych sprzed dwóch tysięcy lat, z których korzystali pielgrzymi przybywający na Wzgórze Świątynne.

Ścieżka znajduje się na Ofelu – w części miasta położonej na wyższym terenie (ofel pochodzi od hebrajskiego leha’apil – iść w górę). Zlokalizowana tam była zwykle rezydencja królewska i centrum administracyjne.

MENORA W SIEDZIBIE UNESCO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 05 maja 2017

„Widzę świecznik, cały ze złota, a u jego szczytu zbiornik, podtrzymujący siedem lamp, a każda lampa ma siedem palników. I dwie oliwki stoją, jedna z prawej, a druga z lewej strony zbiornika” – Zach. 4:2-3.

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych postanowiło umieścić w głównej siedzibie UNESCO w Paryżu siedmioramienną menorę wzorowaną na menorze z Łuku Tytusa w Rzymie.

DRUGIE ŻYCIE BALONÓW Z LOTNISKA W TEL AWIWIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 28 kwietnia 2017

Osoby odbierające podróżnych z lotniska w Tel Awiwie kupują dziesiątki kolorowych balonów wypełnionych helem – i wiele z nich ucieka, po czym zatrzymuje się pod sufitem działu przylotów. Lotnisko jednak ich nie wyrzuca. Od otwarcia terminalu w 2003 r. raz czy dwa razy w tygodniu są zbierane i zawożone dzieciom w szpitalach w całym kraju. Na video pokazane są dzieci z centrum medycznego w rejonie Tel Awiwu.

GDZIE JEST SADZAWKA SYLOE Z CZASÓW HISKIASZA?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 28 kwietnia 2017

„Pozostałe zaś sprawy Hiskiasza i cała jego potęga, i to, że zbudował zbiornik na wodę i wodociąg i że doprowadził wodę do miasta, zapisane jest w Księdze Dziejów Królów Judzkich” – 2 Król. 20:20

Gdzie jest oryginalna sadzawka Syloe, zbiornik wody zaopatrujący Jerozolimę w okresie pierwszej świątyni, wspomniany w Biblii w {tip 2 ks. Królewska 20:20::Ale inne sprawy Ezechyjaszowe, i wszystka moc jego, i jako uczynił sadzawkę, i rury, którymi przywiódł wodę do miasta to zapisano w kronikach o królach Judzkich.}2 Król: 20:20{/tip} i 2 Kron. 32:2-4? Chociaż w roku 2004 odkryto sadzawkę z czasów drugiej świątyni – tę z 9 rozdziału Ewangelii Jana, gdzie Jezus uzdrowił niewidomego – wcześniejsza sadzawka pozostaje nieznana.

CYFROWE ROZWIJANIE ZWĘGLONEGO ZWOJU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 28 kwietnia 2017

W latach siedemdziesiątych w Ein Gedi, gdzie między ok. 700 p.n.e. a 600 n.e. kwitła społeczność żydowska, po pożarze wykopalisk archeolodzy odkryli w arce w synagodze, gdzie przechowuje się Torę, zwęglone kawałki pergaminu. Każdy z nich był na tyle spalony, że rozpadał się przy dotknięciu.