Prasa

STARE MAPY WĘDRÓWKI DO ZIEMI OBIECANEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 21 kwietnia 2017

Izraelska Biblioteka Narodowa ma swoich zbiorach stare mapy przedstawiające trasę wędrówki do Ziemi Obiecanej. Ponieważ nie istnieje dokładny zapis lokalizacji przystanków, mapy opierają się po części na przybliżeniach i wyobraźni. Wielu artystów dodawało do map swoją interpretację różnych wydarzeń. Nie chodzi więc o dokładność geograficzną, lecz raczej o opowieść religijną i etyczną.

KTÓREGO DNIA JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 21 kwietnia 2017

Po trzech dniach czy trzeciego dnia?

Jednym z problemów, jakie pojawiają się przy czytaniu starożytnych pism – takich jak Biblia – w XXI wieku jest niebezpieczeństwo anachronizmu: mam na myśli wprowadzanie do zrozumienia tekstu nieprzydatnych współczesnych idei i oczekiwań. Problem ów staje się jeszcze większy, gdy mamy do czynienia ze starożytnymi tekstami o wielkiej ważności historycznej.

CZY PUSTYNNY KRAJ BĘDZIE W STANIE ROZWIĄZAĆ ŚWIATOWY PROBLEM NIEDOBORU WODY?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 21 kwietnia 2017

Seth Siegel, autor „Let There Be Water”

Czy świat stoi na krawędzi kryzysu pod względem wody? Jak nabardziej na to wygląda. Rząd USA przewiduje, że do roku 2025 w 60% lądów na całym świecie oraz 40% amerykańskich stanów wystąpią niedobory wody – w niektórych miejscach bardzo poważne. Rząd Stanów Zjednoczonych postrzega brak wody jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

74 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Opracowanie Romek Kopak | Opublikowane w środa, 19 kwietnia 2017

"Powstanie nie było porywem walczących o zwycięstwo i laury, tylko kamieniem rzuconym przeciwko ideologii dzikiej, wyzbytej cech człowieczych i przeciw olbrzymiej sile państwa w centrum Europy rządzonego przez zgraję morderczych oprawców w obliczu milczącego świata.

APOSTOŁ PIOTR W RZYMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 kwietnia 2017

JAKIE TRADYCJE ŁĄCZĄ AP. PIOTRA Z RZYMEM?

Naczelny apostoł Jezusa, Piotr (zwany również Szymonem Piotrem lub Kefasem) od dwóch tysięcy lat wiązany jest z Rzymem. Najwcześniejsza wzmianka o jego obecności w tym mieście to list od chrześcijańskiego diakona o imieniu Gajusz. Pisze on najprawdopodobniej pod koniec II w. n.e. – czyli w latach 170-180 – i opowiada o niezwykłościach Rzymu, w tym o tropaionie, gdzie Piotr ustanowił kościół – w rzeczywistości TEN kościół, kościół rzymskokatolicki, na miejscu, gdzie dziś stoi Bazylika św. Piotra.

ATAK RAKIETOWY NA POŁUDNIOWY IZRAEL

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 kwietnia 2017

Tzw. Państwo Islamskie przyznało się do wysłania rakiety, która w poniedziałek 10 kwietnia spadła na szklarnię w Eszkol. Jak informuje IDF (Siły Obronne Izraela), pocisk został wystrzelony z Półwyspu Synajskiego, terytorium Egiptu. Jedna osoba doznała szoku na skutek uderzenia, ale nie ma doniesień o innych, którzy by ucierpieli.

DLACZEGO NIE MA I NIE BĘDZIE PAŃSTWA PALESTYŃSKIEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 kwietnia 2017

David Brog, dyrektor Maccabee Task Force:

Gdyby Izrael pozwolił po prostu Palestyńczykom mieć ich własne państwo, na Bliskim Wschodzie zapanowałby pokój, nieprawdaż? To właśnie można usłyszeć od ONZ-tu, europejskich dyplomatów i większości uniwersyteckich profesorów.

CUDA MORZA MARTWEGO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 14 kwietnia 2017

Szalom!

Mam na imię Noam i jestem izraelskim fotografem opowiadającym różne historie. Pewnego dnia o świcie we wrześniu 2016 r. udało mi się złapać tę solną formację. Kiedy się do niej zbliżyłem, zdałem sobie sprawę, że fotografowałem ją już – pięć miesięcy wcześniej. Wtedy jej większa część znajdowała się pod wodą.

GRACIA MENDES NASI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 kwietnia 2017

Gracia Mendes Nasi (znana również jako Beatrice de Luna) była jedną z najbogatszych Żydówek renesansowej Europy. Dzięki zorganizowanej przez nią siatce pomocy setki „Conversos” uratowały się przed Inkwizycją.

Coversos to Żydzi, którzy przeszli z judaizmu na chrześcijaństwo w Hiszpanii i Portugalii, szczególnie w XIV i XV wieku, albo też ich potomkowie. Większość hiszpańskich Żydów przeszła na katolicyzm na skutek pogromów w 1391 r. Pozostali, którzy zdecydowali się na praktykowanie judaizmu, zostali wypędzeni w 1492 r. W ciągu dwóch kolejnych stuleci Conversos podlegali prawom opartym na dyskryminacji, a także nękani byli przez Inkwizycję.

ZASKAKUJĄCO ŻYDOWSKA HISTORIA BAJGLI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 kwietnia 2017

Ponieważ bajgle najpierw się gotuje, a potem piecze, mają dzięki temu specyficzną strukturę – ciągnącą się część zewnętrzną i miękkie ciasto wewnątrz.

Historia bajgli to okno na minione 800 lat historii Żydów. W początkach średniowiecza okrągłe pieczywo stało się popularne wśród niemieckich przybyszów do Polski – przypominało ono niemieckie precle (od nich też wzięły się obwarzanki). W średniowiecznej Europie przedstawiciele kościoła oraz lokalni oficjele często zakazywali Żydom piec chleb; uważali go za święte pożywienie, a co za tym idzie, Żydzi byli niegodni jego spożywania.

MACA „STRZEŻONA”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 kwietnia 2017

 „Szmura” oznacza „strzeżony” i znakomicie nadaje się na określenie tego rodzaju macy, której składniki (mąka i woda) są obserwowane od samego momentu pozyskania. Na zbieranie pszenicy wybiera się dzień suchy i pogodny. Tuż po ścięciu sprawdza się, czy w pszenicy nie ma ani odrobiny wilgoci. Następnie pilnuje się ziarna podczas transportu do młyna.

MACA Z CZASÓW WYJŚCIA Z EGIPTU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 07 kwietnia 2017

Większość macy powstaje dzisiaj w fabryce – są to kruche, chrupkie prostokąty o charakterystycznym wyglądzie. Setki lat temu maca była jednak grubsza i dziś niewiele osób by ją nawet rozpoznało. Niektórzy sefardyjscy Żydzi nadal jednak robią ją w taki sposób.