Prasa

SPOTKANIE O EMIGRACJI DO IZRAELA PRZYCIĄGA REKORDOWĄ LICZBĘ ZAINTERESOWANYCH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 marca 2017

W zeszłą niedzielę na Manhattanie miało miejsce spotkanie dla osób zainteresowanych emigracją do Izraela. To już dziewiąte tego rodzaju wydarzenie przygotowane przez Nephesh B’Nephesh, organizację non-profit pomagającą Żydom dokonać aliji, przy wsparciu izraelskiego Ministerstwa Imigracji i Asymilacji oraz innych instytucji.

TRZY TWARZE WOJNY SZEŚCIODNIOWEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 marca 2017

2 marca 2017 r. w wieku 92 lat zmarł David Rubinger, wybitny izraelski fotograf, autor słynnego zdjęcia trzech spadochroniarzy pod Zachodnią Ścianą.

W czerwcu 1967 r. David Rubinger towarzyszył oddziałom Izraelskich Sił Obronnych walczącym o Stare Miasto w Jerozolimie. Pod Zachodnią Ścianą zrobił trzem spadochroniarzom zdjęcie, które stało się symbolem wojny sześciodniowej.

W STYCZNIU 2017 IZRAEL STAŁ SIĘ EKSPORTEREM GAZU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 marca 2017

Izraelska firma ogłosiła w czwartek 2 marca 2017 r., że rozpoczęła eksport gazu z przybrzeżnej platformy wiertniczej do Jordanii, co oznacza pierwszy w historii tego kraju eksport gazu ziemnego. Proces zaczął się już w styczniu, ale nie wydano wtedy oficjalnego oświadczenia.

PIERWSZY IZRAELSKI NANOSATELITA W PRZESTRZENI KOSMICZNEJ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 lutego 2017

W środę 15 lutego w przestrzeni kosmicznej znalazł się pierwszy izraelski nanosatelita badawczy. Instrument Uniwersytetu Ben Guriona wyniosła na orbitę indyjska rakieta wraz z ponad setką urządzeń z pięciu krajów. Izraelski nanosatelita będzie badał zmiany klimatu i inne zjawiska.

DEPORTACJA RABINA I JEGO RODZINY Z ROSJI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 lutego 2017

Trzy lata temu rabin Ari Edelkopf i jego żona Chana przez wiele tygodni pracowali 24 godziny na dobę pokazując swoje miasto i społeczność licznym gościom z zagranicy, jacy przybyli na zimowe igrzyska w Soczi.

Emisariusze Chabadu z USA przyjechali do Rosji w 2002 r. Zanim zaczęła się olimpiada, przygotowali trzy synagogi, otwarli pięć centrów informacyjnych i całodobowe koszerne jadłodajnie w mieście, gdzie są jedynie trzy tysiące Żydów.

28 OSÓB PRZEPŁYNĘŁO MORZE MARTWE, BY ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA ŚRODOWISKO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 lutego 2017

Morze Martwe znane jest na całym świecie ze względu na swoje zasolenie, które uniemożliwia życie ryb i roślin. Na jego brzegi zjeżdżają turyści z całego świata, by wetrzeć sobie w skórę bogate w minerały błoto i pounosić się na jego falach.

Poziom Morza Martwego obniżył się jednak w ciągu ostatnich 30 lat o 24 metry i naukowcy zajmujący się środowiskiem mają obawy, że niedługo może w ogóle zniknąć.

WANDALIZM NA ŻYDOWSKIM CMENTARZU W ST. LOUIS

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 lutego 2017

W zeszły weekend zniszczono około 170 grobów na cmentarzu żydowskim w St. Louis w stanie Missouri. Policja nadal szuka sprawców.

Żydowski gubernator Missouri Eric Greitens powiedział, że on sam i jego współpracownicy zgłaszają się do ochotniczej pomocy przy porządkowaniu cmentarza. Przypominając żydowską ideę „tikkun olam” – naprawiania świata – wezwał i innych, by wspomogli akcję: „Przyjdźcie z grabiami, workami na śmieci, przynieście środki do mycia grobów.”

IRAŃSKI AJATOLLAH WZYWA PALESTYŃCZYKÓW DO INTIFADY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 lutego 2017

Najwyższy Przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei wezwał Palestyńczyków do podjęcia kolejnej intifady przeciwko Izraelowi; stwierdził, że rząd izraelski jest „rakiem”, któremu należy stawić czoła.

„Ludność Palestyny nie ma innego wyjścia oprócz podtrzymywania płomieni walki poprzez poleganie na Najwyższym Allahu i na swoich wrodzonych możliwościach, tak jak czyniła to szczerze aż do dziś” – powiedział Chamenei według przekładu przemówienia, jaki zamieszczono na jego stronie internetowej.

SANHEDRYN SADZI ROŚLINY DO TRZECIEJ ŚWIĄTYNI

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lutego 2017

Zasadzę na pustyni cedry, akacje, mirty i drzewa oliwne. Zaszczepię na stepie razem cyprys, wiąz i pinie Izaj. 41:19.

Powstający Sanhedryn w ramach przygotowań do trzeciej świątyni stara się odtworzyć biblijne lasy świątynne. Zaczął już sadzić w całym kraju różne rośliny związane ze świątynnymi potrzebami.

WYKOPALISKA W MIEJSCU, GDZIE STAŁA ARKA PRZYMIERZA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lutego 2017

Izraelscy i francuscy naukowcy planują pierwsze w historii wykopaliska w Kiriat Jearim – miejscu, gdzie przez dwie dekady stała biblijna Arka Przymierza. To jedna z niewielu biblijnych lokalizacji, jakie nie zostały jeszcze zbadane; archeolodzy mają nadzieję, że uda się poznać znaczenie Kiriat Jearim w epoce żelaza, okresie związanym z biblijnym królem Dawidem.

PREZENTACJA O PRZYGOTOWANIU CHLEBÓW POKŁADNYCH

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lutego 2017

Ponad setka osób przyszła do synagogi Hurwa na Starym Mieście w Jerozolimie, by uczcić święto Tu Biszwat. Przemawiało wielu cenionych rabinów, a oprócz tego odbyła się prezentacja przygotowania chlebów pokładnych (lechem happanim), który pieczono co tydzień w świątyni i kapłani (kohanim) kładli go na złotym stole, który wraz z ołtarzem kadzenia i złotym świecznikiem znajdował się w Miejscu Świętym.

LE PEN: ŻYDZI BĘDĄ MUSIELI ZRZEC SIĘ IZRAELSKIEGO OBYWATELSTWA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lutego 2017

Marine Le Pen, prawicowa przywódczyni i kandydatka na urząd prezydenta Francji, powiedziała w zeszły czwartek, że w ramach proponowanego przez nią programu imigracyjnego podwójne obywatelstwo krajów nie-europejskich byłoby zakazane i że francuscy Żydzi posiadający również obywatelstwo Izraela musieliby się go zrzec.

WZROST LICZBY ŻYDÓW ODWIEDZAJĄCYCH WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 10 lutego 2017

Statystyki izraelskiej policji wskazują na znaczny wzrost liczby żydowskich wierzących wstępujących (alija) na Wzgórze Świątynne w ostatnich siedmiu latach, a szczególnie w roku 2016, co widać na diagramie poniżej.

Jest to, rzecz jasna, odbiciem ciągle rosnącego zainteresowania Wzgórzem, ale tę zmianę można również powiązać ze zwiększeniem bezpieczeństwa oraz bardziej przychylnym nastawieniem policji, które wcześniej bywało wręcz wrogie.