• ePatmos.pl
  • Szabat Szalom
  • EGIPSKI ROLNIK ZNALAZŁ STELĘ, KTÓRA MOŻE RZUCIĆ ŚWIATŁO NA ZDARZENIA OPISANE W BIBLII

EGIPSKI ROLNIK ZNALAZŁ STELĘ, KTÓRA MOŻE RZUCIĆ ŚWIATŁO NA ZDARZENIA OPISANE W BIBLII

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 10 wrzesień 2021

Egipski rolnik dokonał unikatowego odkrycia, gdy przypadkowo znalazł stelę datowaną na 2600 lat temu, która może rzucić światło na ważne wydarzenia biblijne.

Stela, ozdobiona rzeźbą uskrzydlonego dysku słonecznego często kojarzonego z bogiem Ra, pochodzi z czasów faraona Apriesa, który rządził od około 589 roku p.n.e. do 570 roku p.n.e., a którego kartusz jest obecny na płycie wraz z 15 liniami hieroglifów.

Płyta z piaskowca odkryta prawie 100 km od Kairu ma 230 cm długości i 45 cm grubości.

Obecnie nie wiadomo dokładnie, co mówią hieroglify; szacuje się jednak, że odnoszą się do kampanii wojskowej, jaką faraon przeprowadził na wschód od Egiptu. Szczegóły tej kampanii nie są jasne.

Faraon Apries, znany również jako Wahibre Haaibre i zidentyfikowany w Biblii jako Hofra, był czwartym władcą w 26 dynastii. P pisze o nim (44:30):

Tak mówi Pan: Oto wydam faraona Hofrę, króla egipskiego, w ręce jego wrogów i w ręce tych, którzy czyhają na jego życie, tak jak wydałem Sedekiasza, króla judzkiego, w ręce Nebukadnesara, króla babilońskiego, który jest jego wrogiem i czyha na jego życie.

Podczas swojego panowania Apries uczestniczył w konfliktach w Lewancie, na wschód od Egiptu. Przy jednej z takich okazji poprowadził kampanię do Jerozolimy, by bronić jej przed imperium babilońskim Nabuchodonozora II. Nie udało się to jednak, a Babilończycy w końcu wdarli się do Jerozolimy i zniszczyli znaczną część miasta, w tym Pierwszą Świątynię. Wydarzenia te zostały opisane w Księdze Jeremiasza.

Nie jest jasne, czy jest to kampania omawiana w steli. Jednakże płyta może rzucić światło na wydarzenia biblijne, zwłaszcza na wydarzenia związane ze zniszczeniem Pierwszej Świątyni.


Stela znaleziona w Egipcie (źródło: The Jerusalem Post)

Głowa faraona Apriesa
(źródło: Wikipedia, By de:Benutzer:Kl833x9; de:Benutzer:Daniel FR - selbst fotografiert; selbst bearbeitet, CC BY-SA 3.0)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl