• ePatmos.pl
  • Szabat Szalom
  • IMPONUJĄCA BIZANTYJSKA MOZAIKA ODRESTAUROWANA 30 LAT PO ODKRYCIU I UDOSTĘPNIONA ZWIEDZAJĄCYM

IMPONUJĄCA BIZANTYJSKA MOZAIKA ODRESTAUROWANA 30 LAT PO ODKRYCIU I UDOSTĘPNIONA ZWIEDZAJĄCYM

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 22 kwiecień 2022

W Nahariji zakończono niedawno renowację spektakularnej mozaikowej posadzki z chrześcijańskiej bazyliki z okresu bizantyjskiego. Miejsce to zostanie udostępnione zwiedzającym po 30 latach od jego pierwszego odkrycia w trakcie wykopalisk prowadzonych przez Urząd ds. Starożytności.

Duża mozaika o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych, zawierająca ponad 100 medalionów, z których zachowało się 87, jest bogato zdobiona obrazami z życia codziennego, w tym zwierzętami, ludźmi, pasterzami, scenami polowań, winogronami, granatami i symbolami chrześcijaństwa w kolorach zielonym, czerwonym, żółtym, brązowym, białym i czarnym.

Na środku podłogi znajduje się zachwycająca rozeta z optycznym złudzeniem trójwymiarowości, która przetrwała stulecia niemal w całości.

Mozaikowa podłoga była częścią kompleksu kościelnego zbudowanego około 550 roku, który został zniszczony i spalony podczas inwazji persko-sasanidzkiej w 614 roku. W niektórych miejscach są to czarno-białe plamy; znaleziono również duże ilości stopionego ołowiu.

Bazylika bizantyjska w Nahariji jest najlepiej zachowaną spośród kilku pozostałości kościołów bizantyjskich, które odkryto w tym rejonie - powiedział Eli Oknin, członek komitetu turystycznego gminy Nahariya. Oknin i przewodnik Ronny Peled byli współzałożycielami projektu renowacji.

„Miejsce to było zamknięte dla zwiedzających przez 30 lat, a dzięki współpracy burmistrza i władz miasta, Urzędu ds. Starożytności oraz grupy lokalnych wolontariuszy zostało otwarte” – powiedział Oknin. „Powinno to być przesłaniem dla wszystkich, że dzięki współpracy wszystko można osiągnąć.”


(źródło: The Jerusalem Post)


(źródło: Wikipedia)


(źródło: tekdeeps.com)


Wnętrze bazyliki – na podłodze widoczne są fragmenty mozaik (źródło: cityseeker)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl