IZRAELCZYCY NA WAKACJACH PODCZAS PASCHY; 170 000 OSÓB W PARKACH NARODOWYCH W PIĄTEK

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 29 kwiecień 2022

Pascha to jedno z tych świąt, które zacierają często grube granice między sferą religijną a narodową. Nie chodzi tylko o seder, w którym, jak wielokrotnie wykazują badania, uczestniczy przeważająca liczba izraelskich Żydów, ale o całe tygodniowe święto.

Większość miejsc pracy jest zamknięta, co pozwala dużej części kraju na podróżowanie. Sposób, w jaki to robią mieszkańcy, stanowi szeroką mozaikę izraelskiej kultury.

Trudno było nie zauważyć dwóch masowych eksodusów. Jeden z nich miał miejsce na lotnisku Ben-Guriona, gdzie tysiące Izraelczyków wyruszyło na zagraniczne urlopy. Był to zachęcający znak, że gospodarka związana z turystyką ma szansę stanąć na nogi po tym, jak została zdziesiątkowana.

Drugi eksodus miał miejsce, jak na ironię, do Egiptu, gdzie tysiące ludzi postanowiło spędzić seder i wakacje na Synaju. Większość z nich, uzbrojona w sprzęt kempingowy i do nurkowania, powiedziała, że planuje zorganizować seder w spokojnej miejscowości Nuweiba lub Sharm, a następnie spędzić resztę tygodnia poza siecią, w tempie wolniejszym niż to, do którego przywykliśmy na północ od granicy.

Jednak większość urlopowiczów spędziła ten tydzień w granicach Izraela, od Golanu po Ejlat. Rodziny i grupy podróżowały po kraju, po narodowych skarbach i pięknie, które można znaleźć, nie wyjeżdżając zbyt daleko w żadnym kierunku. Jedna wędrowała przez naturalne bogactwo Timny na Arawie, podczas gdy inna znajdowała się w Kinneret, które jedna z kobiet nazwała najpiękniejszym miejscem na Ziemi.

Jak donosi Times of Israel, około 170 000 Izraelczyków odwiedziło parki narodowe w piątek, w ostatni dzień świąt Paschy.

Największą liczbę odwiedzających odnotowały rezerwaty przyrody i parki z akwenami wodnymi, wśród nich park Yarkon-Tel Afek z około 5 tys. odwiedzających i rezerwat Ein Gedi z około 4 tys. odwiedzających.

Parki Tel Aszkelon, Cezarea i Gan Hashlosha oraz rezerwat przyrody Banias odwiedziło po około 3 000 osób.

Około 25 tys. osób odwiedziło Jezioro Galilejskie, przy czym kilka z jego znanych plaż zostało zamkniętych z powodu wyczerpania miejsc.

Stare Miasto w Jerozolimie, wśród niepokojów, które towarzyszyły początkowi tygodnia, było mniej zatłoczone niż zwykle, ale zarówno turyści z zagranicy, jak i mieszkańcy Izraela zapuszczali się w jego mury, by doświadczyć jego wyjątkowych uroków.


21 kwietnia 2022 r. – ostatni dzień święta; Izraelczycy w rezerwacie Mt. Negew (źródło: The Times of Israel)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl