ROCZNICA OPERACJI SALOMON

opracowanie: Małgorzata Magiera
publikacja: 27 maj 2022

„Izrael jest pierwszym krajem w historii świata, który sprowadził ludzi z Afryki nie po to, by ich zniewolić, ale by ich uwolnić” – Colin Powell, były doradca Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego.

W maju 1991 r. w Etiopii kończyła się długa wojna domowa, a jej rząd miał zostać obalony. W Izraelu pojawiły się obawy o społeczność etiopskich Żydów, znaną jako Beta Israel, ponieważ ich życie i dobrobyt były zagrożone.

Izrael zawarł umowę z upadającym reżimem, na mocy której tysiące Żydów miało zostać przetransportowanych drogą powietrzną z kraju. Izrael miał niecałe dwa dni na przeprowadzenie operacji, którą nazwał Operacją Salomon. Operacja została nazwana na cześć króla Salomona, który według Biblii spotkał się z królową Saby – ówczesną Etiopką.

W dniach 24-25 maja, w ciągu zaledwie 36 godzin, Izraelczycy uratowali 14 325 etiopskich Żydów i przewieźli ich do Izraela.

Operacja Salomon jest kolejnym świadectwem tego, że Izrael nigdy nie opuści swoich obywateli, niezależnie od tego, w jakim miejscu na świecie się znajdują.


(źródło: Humans of Judaism)


(źródło: Humans of Judaism)


(źródło: Humans of Judaism)


(źródło: Humans of Judaism)


(źródło: Humans of Judaism)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl