WYSTAWNY BUDYNEK Z OKRESU DRUGIEJ ŚWIĄTYNI PRZY ŚCIANIE PŁACZU W JEROZOLIMIE

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 10 wrzesień 2021

Nowo odkryta budowla zawierała dwa imponujące pomieszczenia, które mogły być używane do przyjmowania ważnych dostojników odwiedzających miasto i Świątynię. Oba pomieszczenia ozdobione były kunsztownymi korynckimi kapitelami wystającymi ze ścian i połączone były okazałą fontanną.

„Jest to bez wątpienia jeden z najwspanialszych budynków publicznych z okresu Drugiej Świątyni, jaki kiedykolwiek został odkryty poza murami Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie” – powiedziała dr Shlomit Weksler-Bdolach, dyrektor wykopalisk z ramienia Urzędu ds. Starożytności.

Jej zdaniem struktura prawdopodobnie powstała około 20 lub 30 r. n.e., zaledwie kilka dekad przed zniszczeniem Świątyni przez Rzymian.

„Budynek, który najwyraźniej stał wzdłuż ulicy prowadzącej do Góry Świątynnej, był wykorzystywany do funkcji publicznych - być może był to nawet budynek rady miejskiej, w którym przyjmowano ważnych dostojników przed wejściem do kompleksu świątynnego i na Górę Świątynną” – powiedziała.

Tuż przed zburzeniem Świątyni budynek przeszedł znaczące zmiany.

„W późnym okresie Drugiej Świątyni, przed jej zniszczeniem, rozległe zmiany dokonane na całym obszarze obejmowały przebudowę budynku, który został podzielony na trzy oddzielne komory” – powiedziała dr Weksler-Bdolach. „W jednej z komór zainstalowano schodkowy basen, który był używany jako rytualna łaźnia.”


Pozostałości wspaniałej, liczącej 2000 lat budowli zostały niedawno odkopane i mają być udostępnione zwiedzającym (źródło: The Times of Israel)


Pozostałości wspaniałych fontann, które działały we wspaniałym budynku 2000 lat temu (źródło: The Times of Israel)


Schodkowy basen zainstalowany w jednej z komór budowli (źródło: The Times of Israel)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl