Pomidory

Autor tekstu - Kasia Śmiałkowska | Data publikacji - piątek, 30 sierpnia 2013 | Obszar - na Wschód

Pomidory

...abyście chodzili przystojnie przed Panem ku wszelkiemu jego upodobaniu, w każdym uczynku dobrym owoc przynosząc i rosnąc w znajomości Bożej. - List do Kolosan 1:10

Wydawało nam się, że dopóki rosną pomidory, uda się uniknąć zmian.

Pomidory – odkąd pamiętam – stanowiły ważną część naszego lata. Wysiewało się je na wiosnę, chuchało i dmuchało, przesadzało, wynosiło na balkon w celu zahartowania – aż wreszcie lądowały w szklarni (i trochę na zewnątrz, ale z tymi zawsze były problemy: choroby, robaki, schnące liście, istny przegląd ogrodniczych nieszczęść).

Psalm 4

Autor tekstu - Andrzej Dąbek | Data publikacji - piątek, 23 sierpnia 2013 | Obszar - na Wschód

Psalm 4

Obraz ilustruje ufną modlitwę, która płynie z ziemi do nieba. Błękitna kula – to nasza planeta, która jest domem kolejnych pokoleń, od stworzenia świata do dziś.

Wizerunek niemowlęcia symbolizuje najmłodsze pokolenie, jego ufność i potrzebę bezpieczeństwa, którą może zaspokoić sam Bóg (werset 9).

Widziałeś go już!

Autor tekstu - Daniel Kaleta | Data publikacji - piątek, 16 sierpnia 2013 | Obszar - na Wschód

Widziałeś go już!

Widziałeś go już, a jest nim właśnie Ten, co rozmawia z tobą”Jan 9:37 NB

„Widziałeś go, widziałeś!” Słowa wypowiedziane przez TEN głos odbijały się niespokojnym echem w rozgorączkowanym umyśle młodego człowieka, który jeszcze kilka godzin temu nie wiedział, co to znaczy widzieć.

Tłum

Autor tekstu - Natalia Litkowicz | Data publikacji - piątek, 09 sierpnia 2013 | Obszar - na Wschód

Tłum

Siedzę na krawężniku
W myślach szumią mi słowa
Ostatnie, które usłyszałam z Twych ust:

„Idź za mną!”

Głód

Autor tekstu - Marta Kaleta | Data publikacji - piątek, 02 sierpnia 2013 | Obszar - na Wschód

z listów zagubionych

Głód

Ojcze Nasz,

Chleba powszedniego
daj nam…
Dajesz
i dziś, i wczoraj.
I jutro też zapewne.
Słowo Twe, Panie,
trwa na wieki.

Proste

Autor tekstu - Michał Targosz | Data publikacji - piątek, 26 lipca 2013 | Obszar - na Wschód

Proste

Lubię poruszać swoją wyobraźnię. Przewijają się w głowie obrazy, dźwięki, zapachy… Nie są prawdziwe. Zupełnie mi to nie przeszkadza. Czytam historie biblijne i zdaję sobie sprawę, że nadaję im nową formę – nie znaczenie.

Oto siewca wyszedł siać… Czy miał u boku worek z ziarnem, czy jakąś plecionkę? Najpewniej płócienną płachtę, jaką dawniej spotykało się w naszych wsiach i na polach. Boso był. Dlaczego tak zamaszyście siał? Może poletko było wąskie, wydarte z trudem kamiennej okolicy. Widzę go, bardziej – tworzę. Nie boję się, bo sens tej opowieści nie daje się wyobraźnią ulepić – zmienić. To, co najważniejsze, powinno być proste – odkryłem kiedyś. Duże, plastyczne opowieści, potem jedno, dwa zdania. Zrozumiałe, nieweryfikowalne, mądre, w jakimś sensie – święte.

Psalm 3

Autor tekstu - Andrzej Dąbek | Data publikacji - piątek, 19 lipca 2013 | Obszar - na Wschód

Psalm 3

Psalm ten odnosi się do historii buntu Absaloma, zapisanej w 2 Księdze Samuelowej.

Jest więc ilustracją wydarzenia historycznego. Na obrazie widzimy Absaloma z zaciśniętymi pięściami, Dawida chowającego twarz w dłoniach w geście rozpaczy i… matkę Absaloma.

Na konarze drzewa wisi korona; symbolizuje to chwiejące się królestwo.

Synku

Autor tekstu - Marek Iwaniak | Data publikacji - piątek, 12 lipca 2013 | Obszar - na Wschód

Synku

Synku, jak ja cię kocham… Dlaczego? Sam nie wiem… Może dlatego, że jesteś taki jak ja…

Uwielbiam Twoje małe stópki i rączki. Są takie mięciutkie i delikatne. Mają raptem parę zmarszczek. Jeszcze nie zniszczone, nie wysuszone, gładziutkie takie. Wszystkiego chcą dotykać… Pozwolę Ci, ale musisz być ostrożny, by nie zrobić sobie krzywdy. Uważaj na ten garnek!!! On jest niebezpieczny, możesz się poparzyć!!! Nie dotykaj go!!!

Błękitny jak samo niebo

Autor tekstu - Beniamin Pogoda | Data publikacji - piątek, 05 lipca 2013 | Obszar - na Wschód

Błękitny jak samo niebo

Tedy wstąpił Mojżesz i Aaron, Nadab i Abihu oraz siedemdziesięciu starszych izraelskich na górę. I ujrzeli Boga Izraela, a pod jego stopami jakby twór z płyt szafirowych, błękitny jak samo niebo. Lecz na najprzedniejszych z synów izraelskich nie wyciągnął swojej ręki; mogli więc oglądać Boga, a potem jedli i pili. – 2 Mojż. 24:9-11

Co widzieli synowie Izraela tam, nad szczytem góry Synaj? Co też dało się zobaczyć przez owe – przejrzyste, jak mniemam – szafirowe tafle, skoro Bóg nie dawał się ujrzeć największym ze swoich wybrańców, od Mojżesza aż do Apostoła Jana? (2 Mojż. 33:18-23, Jan 1:18, 1 Jana 4:12,20).

Dyktator musi umrzeć

Autor tekstu - Marcin Małysz | Data publikacji - piątek, 21 czerwca 2013 | Obszar - na Wschód

Dyktator musi umrzeć

Ludzie, którzy spotkali się z Jezusem, zostali "przemienieni". Zmieniło się coś w ich wnętrzu. Strach, zwątpienie i bezradność, które do tej pory mieszkały w ich sercach, musiały odjeść, udać się na duchową banicję, na wygnanie, bo przyszedł prawowity Pan naszego serca.

Żeglujże, żeglarzu!

Autor tekstu - Dorota Zalitacz | Data publikacji - piątek, 14 czerwca 2013 | Obszar - na Wschód

Żeglujże, żeglarzu!

I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim (Łuk. 5:11).

Zostawić wszystko na brzegu i wyruszyć w drogę...

Lubię cytat: „Statek jest najbezpieczniejszy, gdy stoi w porcie, ale nie po to buduje się wielkie żaglowce”. Można stać mocno zakotwiczonym na brzegu, bojąc się sztormów i nieznanych wód. Kotwiczy brak wiary w swoje możliwości, a cumują niepotrzebne obawy i kompleksy. Można być naprawdę dobrym człowiekiem, przestrzegającym przykazania, ale zawsze stać na brzegu.

Zdziwienia

Autor tekstu - Ela Dziewońska | Data publikacji - piątek, 07 czerwca 2013 | Obszar - na Wschód

(1) List św. Jakuba 1:1 oraz 5:14

Zdziwienia

Po wielu latach czytania Biblii, rozmyślania, analizowania, słuchania, wciąż mnie coś w Świętej Księdze zadziwia, zaskakuje, albo pojawia się jako zupełnie nowe zagadnienie.

Niedawno na spontanicznym spotkaniu, padła propozycja: poczytajmy coś. Ktoś zdecydował: list świętego Jakuba i od razu w pierwszym wersecie, dość często czytanego listu, usłyszałam nową informację: braciom w rozproszeniu zdrowia życzy.

Psalm 1

Autor tekstu - Andrzej Dąbek | Data publikacji - piątek, 28 czerwca 2013 | Obszar - na Wschód

Psalm 1

Psalm mówi o pobożnych i bezbożnych.

Patrząc na obraz widzimy błogosławieństwo spływające z góry strumieniem żółtego światła. Po drodze napotyka na błękit nieba. Żółć miesza się z błękitem, powstaje zieleń: symbol nadziei i życia.

W centralnej części zauważamy postać człowieka trzymającego wagę – symbol sprawiedliwości. Jego prawa ręka wskazuje na źródło sprawiedliwości Bożej – tablice kamienne. Ten człowiek jest pobożny i będzie „jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód”.

Dni przeszłe i lata dawne

Autor tekstu - Beniamin Pogoda | Data publikacji - piątek, 31 maja 2013 | Obszar - na Wschód

Dni przeszłe i lata dawne

Mam w swej biblioteczce biografię generała de Gaulle'a, pióra angielskiego ekonomisty i historyka – amatora Charlesa Williamsa. Biografia jest bardzo interesująca, do tego świetnie napisana. Znakomity styl walczy o lepsze z arcyciekawymi faktami. Autor opatrzył każdy rozdział swej książki stosownym mottem; dla jednego z nich wybrał werset z Biblii. Jest to cytat z Psalmu 77, wiersz 6: „Przychodziły mi na pamięć dni przeszłe i lata dawne."

Krok przed upadkiem

Autor tekstu - Marcin Małysz | Data publikacji - piątek, 24 maja 2013 | Obszar - na Wschód

Krok przed upadkiem

Wystrzegajcie się kwasu faryzeuszy– powiedział Jezus do swoich uczniów. Ten kwas jest jak pleśń. Możesz zrobić przepyszne kanapki, ale kiedy zobaczysz pleśń, nie zjesz ani jednej. Kiedy masz w sobie zarodki tej pleśni, cokolwiek zrobisz, choćby nie wiadomo jak piękne było, będzie skażone. Możesz oddać całe mienie, możesz służyć innym aż do końca, możesz pozwolić, żeby cię podeptano, ale jeżeli po tym wszystkim powiesz: „No, teraz jestem fajny, teraz na pewno Bóg mnie polubi”, to wiedz, że Bóg cię nie polubi, bo za twoją pobożnością stoi głęboko ukryta pycha – pleśń dobrych uczynków. Pycha – pierwszy grzech we wszechświecie. W każdym z nas ją znajdziesz. Pojawia się mimowolnie jak chwast, gdy wzrasta zboże twoich dobrych uczynków. Pilnuj się, drogi Czytelniku, aby ten chwast nie rozplenił się w twojej duszy. Wyczyśćcie stary kwas, mówi Apostoł. Bo nic kwaszonego nie wejdzie do Królestwa, tylko przaśniki szczerości i prawdy.

<<  7 8 9 10 11 [1213  >>