Prasa

OPERACJA „STRAŻNIK MURÓW” – ZA KULISAMI WALKI Z HAMASEM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Operacja „Strażnik Murów” [Guardian of the Walls] trwała 11 dni, ale była to jedna z najbardziej intensywnych wojen między izraelskim wojskiem a terrorystami z Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy.

Pod wieloma względami ta runda była najbardziej intensywną eskalacją od czasu operacji „Ochronna Krawędź” [Protective Edge] w 2014 roku. Po ostrzale rakietowym Jerozolimy przez Hamas Izrael rozpoczął uderzenia na cele z zamiarem poważnego zdegradowania zdolności militarnych grup terrorystycznych, próbując doprowadzić do długoterminowego odstraszenia i spokoju.

EJTAN BIRAN WRACA DO DOMU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Jedyna osoba, która przeżyła śmiertelną katastrofę kolejki linowej we Włoszech, Eitan Biran, został 10 czerwca zwolniony ze szpitala.

W wypadku 24 maja po tym, jak lina pękła w tramwaju powietrznym wożącym turystów na szczyt góry Mottarone w regionie Piemontu, zginęło czternaście osób, w tym rodzice, młodszy brat i pradziadkowie Eitana.

KORWETA RAKIETOWA PRZYBYŁA DO HAJFY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

W środę 9 czerwca, miesiąc po przekazaniu jej izraelskiej marynarce wojennej, zadokowała w porcie w Hajfie druga z czterech korwet rakietowych typu Sa'ar 6, INS Oz.

INS Oz dołączy do izraelskiej marynarki wojennej wraz z INS Magen, korwetą, która przybyła w grudniu; będą strzegł platform gazowych oraz wód terytorialnych Izraela.

W TEL DOR ODKRYTO STAROŻYTNĄ KOTWICĘ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Izraelski Zarząd Przyrody i Parków ogłosił dziś, że archeolodzy odkryli starożytną kotwicę do łodzi wykonaną z kamienia, która pozostawała w użyciu przez około 2000 lat.

Kotwica, która została znaleziona podczas podwodnych wykopalisk na stanowisku archeologicznym Tel Dor w północnym Izraelu, została po raz pierwszy zastosowana w epoce brązu około 3300 lat temu i pozostawała w użyciu w okresie bizantyjskim do około 500 r. n.e.

TEL AWIW GOSPODARZEM FINAŁU KOLARSKIEGO

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Światowej klasy zawodnicy ukończą wielonarodowe zawody na Narodowym Welodromie Sylvana Adamsa.

Tel Awiw został wybrany jako szóste i ostatnie miasto, w którym odbędą się pierwsze w historii zawody kolarskie Union Cycliste Internationale (UCI) Ligi Mistrzów w listopadzie i grudniu.

MOST PROWADZĄCY NA WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE MOŻE SIĘ ZAWALIĆ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Inżynier budowlany ostrzega, że drewniany most służący jako jedyny punkt dostępu n Wzgórze Świątynne dla Żydów i turystów do w Jerozolimie jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie zawalenia się i stanowi zagrożenie dla każdego, kto z niego korzysta.

Most w rejonie Ściany Płaczu prowadzący do Bramy Mughrabi został zbudowany w pośpiechu ponad 15 lat temu jako tymczasowe zastępstwo dla nasypu, który groził zawaleniem.

ZAPRZYSIĘŻENIE RZĄDU W NIEDZIELĘ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

Wygląda na to, że za pięć dni premier Benjamin Netanjahu może zakończyć 12 lat swoich rządów, ponieważ przewodniczący Knesetu Jariw Lewin ogłosił we wtorek, że podczas specjalnej sesji parlamentu w niedzielę, dzień przed terminem wyznaczonym przez prawo, odbędzie się głosowanie nad zaprzysiężeniem nowego „rządu zmiany”.

Ośmiopartyjny sojusz „rządu zmiany”, na którego czele stoją desygnowany na premiera Naftali Bennett i Jair Lapid, lider Jesh Atid, spodziewa się uzyskać w głosowaniu większość 61-59 głosów, po tym jak wahający się członek Knesetu z partii Jamina Nir Orbach powiedział we wtorek, że poprze nową koalicję.

POŻARY W OKOLICY JEROZOLIMY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 11 czerwca 2021

W środę po południu na zalesionych terenach na zachód od Jerozolimy wybuchł poważny pożar, co skłoniło Izraelską Straż Pożarną i Służby Ratownicze do rozpoczęcia ewakuacji mieszkańców w tym rejonie.

Jak podały służby pożarnicze, pożar wybuchł na górze Haruah na wzgórzach jerozolimskich, w pobliżu moszawu Newe Ilan.

LAPID I BENNETT MAJĄ KOALICJĘ NA PAPIERZE, ALE NETANJAHU BĘDZIE WALCZYŁ DO KOŃCA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 czerwca 2021

Zebranie ośmiu skrajnie różnych partii było niezmiernie trudne. Można liczyć na to, że premier sprawi, iż działania przygotowawcze do głosowania nad wotum zaufania w Knesecie będą jeszcze bardziej męczące.

Jair Lapid poinformował prezydenta Reuvena Rivlina około 35 minut przed środową północą, że „udało mu się stworzyć rząd”.

W teorii tak jest. Kończą się rekordowe 12-letnie rządy Benjamina Netanjahu – przynajmniej teoretycznie.

ICCHAK HERZOG 11. PREZYDENTEM IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 czerwca 2021

Przewodniczący Agencji Żydowskiej Icchak Herzog będzie 11. prezydentem Izraela, po tym jak otrzymał 87 głosów od członków Knesetu w tajnym głosowaniu na posiedzeniu plenarnym.

Przeciwniczka Herzoga, uhonorowana Nagrodą Izraela pedagog Miriam Perec, otrzymała 27 głosów, a trzech członków Knesetu wstrzymało się od głosu. Gdyby została wybrana, zostałaby pierwszą kobietą-prezydentem Izraela.

1500-LETNI AMULET Z IMIENIEM BOGA PRZEKAZANY URZĘDOWI DS. ZABYTKÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 czerwca 2021

Amulet z imieniem Boga Izraela, który pochodzi sprzed około 1500 lat i został odkopany 40 lat temu, został przekazany Izraelskiemu Urzędowi ds. Starożytności – poinformowała organizacja w środę 26 maja, dziękując ofiarodawcy za okazanie „dobrej postawy obywatelskiej”.

Wisiorek z naszyjnikiem został znaleziony przez nieżyjącą już Towę Hawiw, jedną z pierwszych członkiń społeczności Arbel, leżącej w pobliżu Tyberiady. W okresie bizantyjskim – który był epoką talmudyczną w Galilei – na terenie dzisiejszego moszawu znajdowała się starożytna osada żydowska, a także synagoga. Członek rodziny Towy przekazał znalezisko do Centrum Skarbów Narodowych Urzędu ds. Starożytności.

ASZKELON – ODKRYTO BAZYLIKĘ SPRZED DWÓCH TYSIĘCY LAT

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 czerwca 2021

Park Narodowy Tel Aszkelon został niedawno poddany szeroko zakrojonym pracom, podczas których Urząd ds. Zabytków odkrył niedawno wspaniałą bazylikę sprzed 2000 lat, która jest największym tego typu obiektem w Izraelu.

Ekscytujące znaleziska, wśród których znajduje się również starożytny odeon (teatr), są obecnie pokazywane po raz pierwszy i wkrótce zostaną udostępnione zwiedzającym Park Narodowy Tel Aszkelon, zwiększając tym samym atrakcyjność tego miejsca. Teren zostanie otwarty po zakończeniu prac, które obejmują m.in. stawianie rzeźb i kolumn marmurowych znalezionych w wykopaliskach na tym terenie.

KREWNA PRZYWÓDCY HAMASU OD PONAD MIESIĄCA LECZY SIĘ W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 04 czerwca 2021

Z podanego dziś raportu wynika, że krewna przywódcy Hamasu Ismaila Haniyeh od ponad miesiąca przebywa w izraelskim szpitalu – również podczas niedawnych walk między izraelskim wojskiem a grupą terrorystyczną rządzącą Gazą.

Cytując anonimowe źródła, które znają tę sprawę, w wiadomościach Channel 12 podano, że 17-letnia siostrzenica Haniyeh jest obecnie hospitalizowana w Centrum Medycznym Ichilov w Tel Awiwie po przeszczepie szpiku kostnego. Serwis informacyjny Walla podał natomiast, że dziewczynka ma 6 lat.

ŻYD URATOWANY PRZEZ ARABA

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 04 czerwca 2021

Fadi Kasem, pielęgniarz na oddziale chorób wewnętrznych Centrum Medycznego Galilee, uratował życie Mora Janaszwilego w środę 12 maja, kiedy w Akce wybuchły zamieszki.

Obaj spotkali się tydzień później na oddziale chirurgicznym centrum medycznego w Hajfie, gdzie Janaszwili, który wciąż ma lekkie obrażenia, jest pacjentem, przytulili się i opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

„Uratowałeś mi życie. Nie wiem, co bym zrobił bez ciebie” – powiedział Janaszwili Kasemowi.