Prasa

WIEŻA Z MACY BIJE REKORD ŚWIATA GUINNESSA

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 02 kwietnia 2021

Mieszkańcy Azrieli Palace w Modiin pobili w tym tygodniu rekord świata, budując wieżę z macy i czekolady o wysokości 5,4 metra.

Dwustu mieszkańców na zmianę budowało wieżę, używając macy i pasty czekoladowej HaShachar Ha'ole, klasycznej izraelskiej kombinacji na Paschę.

Wieża składała się z 950 mac i ważyła 10 kilogramów.

LINOY ASHRAM ZDOBYWA DWA ZŁOTE MEDALE NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA W GIMNASTYCE

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 02 kwietnia 2021

Ashram zajęła pierwsze miejsce w kategorii wyścigów multidyscyplinarnych z wynikiem 98,45.Izraelska gimnastyczka Linoy Ashram zdobyła dwa złote medale i brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Gimnastyce Rytmicznej, które odbyły się w weekend w Sofii w Bułgarii.

Ahram nie poprzestała na tym. Następnego dnia zdobyła kolejny złoty medal z notą 26,5, pokonując białoruską gimnastyczkę rytmiczną Alinę Harnasko (25,85) i bułgarską gimnastyczkę Briannę Klein (25,5).

JAK MÓGŁ WYGLĄDAĆ GRÓB JEZUSA?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 kwietnia 2021

Obraz grobu Jezusa, który zazwyczaj pojawia się w umysłach wierzących, to grobowiec wykuty w skale, zamknięty wielkim kamieniem, który można było toczyć. Archeolodzy twierdzą jednak, że niekoniecznie tak było.

Według Amosa Klonera, który zbadał ponad 900 grobowców w okolicach Jerozolimy, istnieją tylko cztery grobowce z późnego okresu Drugiej Świątyni, w których znajdują się tego rodzaju kamienie. Pierwszy z nich to grób królowej Heleny z Adiabene, znajdujący się przy drodze do Nablus od Bramy Damasceńskiej. Drugi to grobowiec rodziny Heroda w zachodniej Jerozolimie, niedaleko hotelu King David. Trzeci to inny grobowiec w pobliżu grobu rodziny Heroda. Czwarty to grobowiec znajdujący się w górnej dolinie Kidron.

„TYRYJSKI SZEKIEL” ZNALEZIONY W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 kwietnia 2021

Podczas jednego z najbardziej kompleksowych projektów konserwatorskich, jakie obecnie prowadzone są w Izraelu, archeolodzy odkryli monetę z Tyru, która –jak się uważa – została użyta do zapłacenia podatku świątynnego przez pielgrzymów udających się do świątyni na Paschę, Szawuot lub Sukkot.

Starożytna moneta została znaleziona w pudełku z artefaktami wydobytymi pierwotnie w latach 80. XX wieku, kiedy to w tym miejscu prowadzono ostatni projekt konserwatorski. Pudełko w jakiś sposób zaginęło i zostało odkryte dopiero niedawno, w ramach bardzo potrzebnego projektu konserwatorskiego, który obecnie obejmuje Muzeum Wieży Dawida na Starym Mieście w Jerozolimie.

MICROSOFT PLANUJE MILIARDOWE INWESTYCJE W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 kwietnia 2021

Amerykański gigant technologiczny Microsoft planuje zainwestować w Izraelu od 1 do 1,5 miliarda dolarów poprzez utworzenie nowego lokalnego centrum danych oraz rozszerzenie działalności badawczo-rozwojowej nad mikroprocesorami.

Dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, rozmawiała z premierem Benjaminem Netanjahu na początku tego miesiąca i poinformowała go o planach. Powiedziała premierowi, że Izrael jest „bardzo ważnym ośrodkiem rozwoju firmy Microsoft”.

RIVLIN PO WYBORACH: POTRZEBA „NIEZWYKŁEJ WSPÓŁPRACY”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 kwietnia 2021

W środę rano Centralna Komisja Wyborcza przedstawiła prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi oficjalne wyniki wyborów – jest to kolejny etap procesu wyborczego po głosowaniu,które odbyło się w zeszłym tygodniu.

Po otrzymaniu wyników od przewodniczącego Komisji i sędziego Sądu Najwyższego, Uziego Vogelmana, w swojej oficjalnej rezydencji w Jerozolimie, Rivlin wezwał do „niezwykłej współpracy” w celu rozwiązania przedłużającego się impasu politycznego.

KAPŁAŃSKIE BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 02 kwietnia 2021

Tysiące Żydów zebrało się w tym tygodniu przy zachodniej ścianie Drugiej Świątyni w Jerozolimie na kapłańskie błogosławieństwo.

Kapłańskie błogosławieństwo jest recytowane z Biblii z Księgi Liczb 6:23-27: „Tak będziecie błogosławić synów Izraela, mówiąc do nich: Niech ci błogosławi PAN i niech cię strzeże; niech PAN rozjaśni nad tobą swoje oblicze i niech ci będzie łaskawy; niech PAN zwróci ku tobie swoje oblicze i niech da ci pokój. I będą wzywać mojego imienia nad synami Izraela, a ja im będę błogosławił”.

JAK POWSTAJE LEJ NAD MORZEM MARTWYM

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 marca 2021

Na stronie Izraelskich Pomiarów Geologicznych pojawił się filmik pokazujący, jak właśnie w tym rejonie powiększa się jedno z licznych zapadlisk.

Cierpliwi mogą obejrzeć całość, a mniej cierpliwym podajemy streszczenie – warto włączyć dźwięk:

ZWIĘKSZENIE LIMITÓW OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH DO I Z IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 marca 2021

Od 21 marca, po orzeczeniu Sądu Najwyższego, do 8 000 Izraelczyków może przylatywać do i z Izraela po wygaśnięciu ograniczeń wjazdu obywateli do kraju.

Lotnisko Ben Guriona miało w niedzielę 21 marca  obsłużyć około 60 przylotów i odlotów, ponieważ po tygodniach surowych ograniczeń obywatele Izraela wracają do kraju przed wtorkowymi wyborami.

NIEZWYKŁE KOLEJE ŻYCIA STULETNIEGO LEKARZA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 marca 2021

W październiku 1942 r. George Berci, który później nazywał się George Bleier, otrzymał polecenie zgłoszenia się do pracy przymusowej. Wraz z 1600 młodymi mężczyznami 21-latek został przewieziony z Budapesztu do obozu w pobliżu Bereck na Węgrzech, niedaleko granicy z Rumunią. W ciągu dnia, w przydzielonej mu grupie 400 ludzi, George był wyprowadzany w góry, gdzie po ponad godzinnym marszu kopał rowy przeciwpancerne od wschodu do zachodu słońca, co było szczególnie uciążliwe zimą, gdy ziemia była zamarznięta. W nocy spał ze swoją grupą w dużym, zimnym betonowym bunkrze, jako materaca używając gałązek, które zebrał w lesie.

IRYS – KRÓL IZRAELSKICH POLNYCH KWIATÓW

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 26 marca 2021

W Izraelu, od południa aż na północ, kwitną w marcu irysy królewskie, majestatyczne kwiaty, tworząc jeden z najpiękniejszych pokazów dziko rosnących kwiatów w całym wschodnim regionie Morza Śródziemnego.

Uważa się, że irysy – kwiaty o wielu kolorach, a nieraz o wielu barwach w jednym kwiatostanie – wzięły swoją nazwę od greckiej bogini tęczy.

NOWE MIEJSCA CHRZEŚCIJAŃSKIE W IZRAELU GOTOWE DLA PIELGRZYMÓW

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 26 marca 2021

Szlak Emaus został przygotowany dla pielgrzymów, którzy mogą nim przejść nawet 18-km. Szlak prowadzi obecnie od Centrum dla zwiedzających Saxum Visitor w Abu Gosz, gdzie znajdują się eksponaty na temat chrześcijaństwa, i kończy się przy klasztorze Emaus Nikopolis.

Zgodnie z tradycją chrześcijańską Jezus i jego uczniowie dużo chodzili. Teraz pielgrzymi, którzy chcą iść śladami Jezusa, mogą to zrobić na nowym szlaku zwanym Szlakiem Emaus, który może być drogą, po której szli uczniowie z Jerozolimy do Emaus po śmierci Jezusa. Według Ewangelii Łukasza, idąc, omawiali wydarzenia, które doprowadziły do ukrzyżowania. W pewnym momencie ukazał się im zmartwychwstały Jezus, ale oni go nie rozpoznali. Kiedy dotarli do Emaus, (dziś jest częścią parku Ayalon niedaleko Latrun), zaprosili Jezusa, aby został z nimi na noc. Dopiero wtedy, gdy razem siedzieli i jedli, rozpoznali go.

NOWE ZNALEZISKA – I CO DALEJ?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 marca 2021

Po tym, jak izraelski Urząd ds. Starożytności pokazał znalezione pierwszy raz od dziesięcioleci nowe fragmenty zwojów biblijnych oraz liczne inne olśniewające artefakty z Jaskini Grozy nad Morzem Martwym – w tym ogromny kompletny pleciony kosz, najstarszy na świecie – być może najbardziej niezwykłą wiadomością jest to, że istnieje jeszcze 20 obiecujących jaskiń, w których znajdują się niezliczone potencjalne skarby, które jeszcze nie zostały odkopane.

DYREKTOR PFIZERA: DLACZEGO WYBRALIŚMY IZRAEL

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 marca 2021

„Postawiliśmy na Izrael. Bardzo się cieszymy, że sposób, w jaki kraj do tego podszedł, wykracza poza to, co sobie wyobrażaliśmy” – powiedział dyrektor generalny Pfizera Albert Bourla; w wywiadzie 11 marca ujawnił, dlaczego jego firma wybrała Izrael jako pierwszy kraj, który został zaszczepiony szczepionką na koronawirusa.

WIZYTA NETANJAHU W EMIRATACH PONOWNIE ODŁOŻONA – Z POWODU PROBLEMÓW Z JORDANIĄ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 marca 2021

Premier Benjamin Netanjahu został zmuszony – po raz kolejny – do odwołania planowanej krótkiej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w czwartek; tym razem ponieważ Jordania opóźniła zatwierdzenie trasy lotu nad Królestwem Haszymidzkim. Poinformowano, że zostanie ustalony nowy termin wizyty.

W środę 10 marca Sara Netanjahu trafiła do szpitala z powodu infekcji wyrostka robaczkowego; Kancelaria premiera stwierdziła, że to nie był powód odwołania lotu.