Prasa

PARK GAZELI W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 lipca 2020

Dolina Gazeli to zakątek z dziką przyrodą w centrum Jerozolimy. Park zajmuje obszar około 25 hektarów. Jego osobliwością jest to, że na jego terenie przebywają dziesiątki dzikich gazeli.

W przeszłości na miejscu parku znajdowały się sady owocowe, ale w latach 80 zostały opuszczone i osiedliły się tam gazele. Mieszkańcy miasta zaczęli nazywać ten teren Doliną Gazeli. W miarę rozwoju Jerozolimy i wielkich projektów budowlanych Dolina Gazeli została otoczona wielopiętrowymi budynkami mieszkalnymi i komercyjnymi. Zdarzały się przypadki atakowania gazeli przez psy. Wszystkie te czynniki wpływały negatywnie na życie dzikich zwierząt. Z ogromnego stada zostało ledwie pięć sztuk.

CO NOWEGO ZNALEZIONO W GRUZACH Z WZGÓRZA ŚWIĄTYNNEGO?

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 lipca 2020

Na blogu Projektu Przesiewania Ziemi z Wzgórza Świątynnego pojawiły się informacje o najnowszym znalezisku:

Podobnie jak reszta świata nadal zmagamy się z rzeczywistością narzuconą przez COVID-19, ale udało nam się powrócić do względnie normalnych działań na miejscu przesiewania, a zarazem przywracamy też cykliczne posty o Znaleziskach Miesiąca.

GWIAZDA DAWIDA UZNANA PRZEZ TWITTER ZA „NIENAWISTNE OBRAZY”

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 24 lipca 2020

Gwiazda Dawida została uznana za „nienawistne obrazy” przez Twitter, który zablokował konta użytkowników wyświetlających ją na swoich zdjęciach profilowych.

Kampania Przeciwko Antysemityzmowi poinformowała, że w ostatnich dniach kilku użytkowników Twittera skontaktowało się z nimi , zgłaszając że ich konta zostały zablokowane przez platformę mediów społecznościowych. Podany powód? Oto powiadomienia, które otrzymali z Twittera: „Stwierdziliśmy, że to konto narusza zasady Twittera. Szczegóły: naruszenie naszych zasad zakazujących publikowania nienawistnych zdjęć. Nie możesz używać nienawistnych obrazów ani symboli w swoim zdjęciu profilowym lub w nagłówku profilu. W rezultacie zablokowaliśmy Twoje konto.”

NIEZWYKŁA 99-LATKA, KTÓRA PRZEŻYŁA NAZISTÓW, KATASTROFĘ LOTNICZĄ I RAKA, A TERAZ COVID-19

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 24 lipca 2020

Żydowska weteranka II wojny światowej, która przeżyła zamach nazistów, katastrofę lotniczą i raka piersi, teraz również pokonała COVID-19. Najbardziej niezwykłą rzeczą w tej historii jest to, że ma 99 lat.

Yahoo News UK donosi, że Joy Andrew zaraziła się koronawirusem w placówce opiekuńczej w maju. Dwa tygodnie później jej stan zdrowia pogorszył się i została przeniesiona do hospicjum.

IZRAELSKA GIMNASTYCZKA ARTYSTYCZNA ZDOBYŁA SREBRO W KONKURSIE ONLINE

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 24 lipca 2020

Oczekująca na olimpiadę Linoy Ashram zdobyła drugie miejsce w pierwszym Międzynarodowym Konkursie w Gimnastyce Artystycznej Online.

Zdobycie medalu to nic nowego dla izraelskiej gimnastyczki. Konkurs nie odbył się jednak w normalnych warunkach. Zawody z 28 czerwca organizowane przez Rosyjskie Stowarzyszenie Gimnastyczne były pierwszymi, jakie odbyły się online.

AUDREY HEPBURN – GWIAZDA I BOHATERKA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lipca 2020

Ikona Hollywoodu Audrey Hepburn podczas Holokaustu pomagała Żydom. Znana jest ze swoich ról w klasycznych filmach, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z roli, jaką odegrała w oporze przeciw nazistom.

Kiedy naziści napadli na Niderlandy, dokonali egzekucji jej wujka. Audrey zgłosiła się jako ochotniczka do ruchu oporu. Pomagała ukrywającym się Żydom – tańczyła, by w ten sposób zebrać dla nich pieniądze. Zaproponowano jej rolę w filmie o Anne Frank, ale odmówiła, bo było to zbyt trudne z powodu jej własnych przeżyć.

IZRAEL WALCZY Z DRUGĄ FALĄ EPIDEMII KORONAWIRUSA

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 17 lipca 2020

Izrael walczy z drugą falą infekcji wirusowych rozprzestrzeniających się po całym kraju. Po ponownym otwarciu gospodarki w maju, tempo przybywania nowych przypadków wzrosło z liczb dwucyfrowych do 1200-1400 dziennie.

Chociaż państwo żydowskie było początkowo chwalone jako kraj modelowy za rygorystyczną reakcję podczas pandemii, ministrowie zdrowia obawiają się, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Do tej pory ponad 42813 osób zostało zarażonych koronawirusem, a zmarło 375 osób.

IZRAEL DRUGIM NA ŚWIECIE PRODUCENTEM ENERGII SŁONECZNEJ

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 17 lipca 2020

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Energetycznej izraelskie moce produkcyjne energii słonecznej wzrosły do 8,7% całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju.

Odsetek ten odzwierciedla wysiłki Izraela na rzecz zwiększenia wykorzystania energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej i jego zaangażowanie w ochronę środowiska.

JAK POGODZIĆ ARCHEOLOGIĘ Z WSPÓŁCZESNOŚCIĄ? DROGA PRZEZ WYKOPALISKA W BEIT SZEMESZ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lipca 2020

Nikt nie spodziewał się znalezienia biblijnego Beit Szemesz z czasów Izajasza i Hiskiasza.

Amanda Weiss, dyrektor Muzeum Ziem Biblijnych: Myśleliśmy, że zburzyli je Asyryjczycy i powróciliśmy dopiero po wielu, wielu latach; że wszyscy to miejsce opuścili. Nie jest to jednak prawda. Wiemy o tym, bo mamy te znaleziska.

ARCHIWALNE ZDJĘCIA PIERWSZYCH STRAŻAKÓW W IZRAELU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lipca 2020

W dzieciństwie prawie każdy chciał być strażakiem. To właśnie widzieliśmy w telewizji. Na Purim przebieraliśmy się w kostiumy strażaków, bawiliśmy się czerwonymi wozami strażackimi i gasiliśmy pożary wyimaginowanymi wężami. Chcieliśmy walczyć z ogniem i ratować koty, które utknęły na czubkach drzew. Uczciwie rzecz biorąc, nie chodziło o heroizm, tylko o to, że strażacy tak dobrze wychodzą na zdjęciach. Strażacy z Tel Awiwu znakomicie zdawali sobie z tego sprawę i wykorzystali tę tradycję – i nikogo nie zaskoczyło to, że okazali się niewiarygodnie fotogeniczni.

ODRESTAUROWYWANIE WIATRAKA MONTEFIORE W JEROZOLIMIE

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lipca 2020

Przedstawiony na wideo wiatrak znajduje się w Jerozolimie od ponad 150 lat – teraz znów działa, a to za sprawą wspólnych wysiłków jerozolimskiej fundacji, holenderskich chrześcijan i rządowych ministerstw, które zapłaciły za jego odrestaurowanie. Premier Netanjahu wyraził w tych okolicznościach pochwałę chrześcijańskich syjonistów.

RYSUNKI NASKALNE Z PÓŁNOCNEGO IZRAELA UMOŻLIWIAJĄ WGLĄD W STAROŻYTNĄ KULTURĘ KAMIENIARSKĄ

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 10 lipca 2020

Podczas rutynowej wycieczki do rezerwatu leśnego Yehudia na północny wschód od jeziora Kinneret inspektor Urzędu ds. Przyrody i Parków odkrył niezwykłe znalezisko archeologiczne: rysunki naskalne liczące około 4500 lat, przedstawiające różne zwierzęta.

Żłobienia zostały odkryte na ścianie dolmenu, jednokomorowego megalitycznego grobowca zbudowanego ze skał, z których niektóre znajdują się na Wzgórzach Golan i w Galilei.