SZEŚCIU „ASTRONAUTÓW” PRZYGOTOWUJE SIĘ W MAKTESZ RAMON DO LOTU NA MARSA

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 22 października 2021

Wewnątrz ogromnego krateru na spalonej słońcem izraelskiej pustyni Negew zespół ubrany w skafandry kosmiczne wyrusza na misję symulującą warunki panujące na Marsie.

Austriackie Forum Kosmiczne utworzyło wraz z izraelską agencją kosmiczną udawaną bazę marsjańską w Maktesz Ramon, kraterze o głębokości 500 metrów i szerokości 40 kilometrów.

Sześciu tak zwanych „analogowych astronautów” będzie żyło w izolacji w wirtualnej stacji do końca miesiąca.

„To spełnienie marzeń” – powiedział 36-letni Izraelczyk Alon Tenzer. „To coś, nad czym pracowaliśmy od lat”.

Uczestnicy – z Austrii, Niemiec, Izraela, Holandii, Portugalii i Hiszpanii – musieli przejść wyczerpujące testy fizyczne i psychologiczne.

Podczas misji przeprowadzą testy m.in. na prototypie drona, który działa bez GPS, oraz na zautomatyzowanych pojazdach mapujących napędzanych wiatrem i energią słoneczną.

Celem misji będzie również zbadanie ludzkich zachowań i wpływu izolacji na astronautów.

„Spójność grupy i jej zdolność do wspólnej pracy są kluczowe dla przetrwania na Marsie” – powiedział Gernot Groemer, austriacki opiekun misji.

„To jest jak małżeństwo, z wyjątkiem tego, że w małżeństwie możesz odejść, a na Marsie nie możesz”.

Największy rejs w historii

Austriackie Forum Kosmiczne, prywatna organizacja składająca się ze specjalistów z branży lotniczej i kosmicznej, zorganizowała już 12 misji, z których najnowsza odbyła się w Omanie w 2018 roku.

Izraelski projekt jest częścią misji Amadee-20, która miała wystartować w zeszłym roku, ale została opóźniona z powodu pandemii Covid-19.

Forum nawiązało współpracę z izraelskim centrum badawczym D-MARS, aby zbudować bazę zasilaną energią słoneczną.

Niemiecka astronautka Anika Mehlis, jedyna kobieta w zespole, powiedziała, jak bardzo cieszy się, że może być częścią projektu.

„Mój ojciec zabrał mnie do muzeum kosmosu, kiedy byłam mała” – powiedziała. „Kiedy zobaczyłam, że forum poszukuje analogowych astronautów, powiedziałam sobie, że muszę się zgłosić”.

Anika, która z zawodu jest mikrobiologiem, będzie badała scenariusz, w którym bakterie z Ziemi zarażają potencjalne formy życia, które można znaleźć na Marsie; mówi, że „byłby to ogromny problem”.

Otaczająca krater pustynia przypomina wizualnie Czerwoną Planetę z jej kamiennymi pustkowiami i pomarańczowymi odcieniami, choć na szczęście nie pod względem warunków atmosferycznych.

„Tutaj mamy temperatury około 25-30 stopni Celsjusza, ale na Marsie temperatura wynosi minus 60 stopni Celsjusza, a atmosfera nie nadaje się do oddychania” – powiedział Groemer.

Wnętrze bazy jest surowe, z małą kuchnią i piętrowymi łóżkami. Większość przestrzeni jest zarezerwowana dla eksperymentów naukowych.

NASA przewiduje, że pierwsza misja na Marsa, w której polecą ludzie, wystartuje w 2030 roku.

„To, co tutaj robimy, to przygotowanie dużej misji, największej podróży, jaką kiedykolwiek odbyło nasze społeczeństwo, ponieważ w swoim ekstremalnym punkcie Mars i Ziemia są oddalone od siebie o 380 milionów kilometrów” – powiedział Groemer.

„Wierzę, że pierwszy człowiek, który będzie chodził po Marsie, już się urodził, a my jesteśmy budowniczymi statków, które umożliwią tę podróż”.


(źródło: The Times of Israel)


(źródło: The Times of Israel)


(źródło: The Times of Israel)


(źródło: The Times of Israel)


(źródło: The Times of Israel)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl