Odpowiedzi na 10 pytań dotyczących zwojów znad Morza Martwego (5/5)

opracowanie Kasia Śmiałkowska

13 maj 2022

Odpowiedzi na 10 pytań dotyczących zwojów znad Morza Martwego (5/5)

Autor:
Lexie Herman

Poprzedni odcinek:
część 3/5

9. Co to jest Sanktuarium Księgi?

Sanktuarium Księgi, zbudowane w 1965 r. jako część Muzeum Izraela w Jerozolimie, powstało, aby pomieścić siedem oryginalnych zwojów znad Morza Martwego. Obecnie można tam zobaczyć wiele zwojów, a także znalezionych wraz z nimi artefaktów.

Sam budynek ma kształt unikalnej kopuły, która ma odzwierciedlać charakter dzbanów, w których odkryto zwoje. Budynek jest stale chłodzony przez fontanny tryskające wodą na zewnątrz, a sale wystawowe są słabo oświetlone, aby chronić delikatne teksty.

Kopuła jest biała, co wyraźnie kontrastuje z czarną ścianą obok niej – jest to wyraźne wizualne odniesienie do „Synów Światłości” i „Synów Ciemności”.

Ponadto ciemne i przestronne wnętrze Sanktuarium Księgi jest odniesieniem do licznych jaskiń na Pustyni Judzkiej, w których przez ponad 2000 lat przechowywano zwoje.

10. Czy archeolodzy wciąż odnajdują kolejne zwoje?

W dniu 16 marca 2021 r. archeolodzy odkryli pierwsze od ponad 60 lat fragmenty zwoju. Stwierdzono, że pochodzą one z większego zwoju znalezionego w tej samej jaskini w latach 50. ubiegłego wieku.

Jaskinia, w której znajdują się zwoje, nazywana jest Jaskinią Grozy, a jej nazwa pochodzi od szczątków 40 żydowskich uchodźców, które odkopano podczas pierwszej ekspedycji.

Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA) ma nadzieję, że dzięki nowej technologii dronów uda mu się odkryć jeszcze więcej artefaktów.

Od 2017 r. IAA pracuje nad ogólnokrajowym projektem, którego celem jest odnalezienie pozostałych fragmentów zwojów, zanim szabrownicy zdążą je zabrać i sprzedać.


Sanktuarium Księgi, model Jerozolimy (źródło: The Israel Museum)


Sanktuarium Księgi (źródło: archdaily.com)


Sanktuarium podczas budowy (źródło: globeandme.eu)


Wnętrze Sanktuarium Księgi (źródło: All About Jerusalem)


Jeden z korytarzy w Sanktuarium (źródło: The Israel Museum)


Niższa kondygnacja Sanktuarium (źródło: The Israel Museum)


Gabloty na głównej kondygnacji Sanktuarium (źródło: The Israel Museum)


Przekrój Sanktuarium (źródło: The Israel Museum)© | ePatmos.pl