Koncert SYLOE

Autor tekstu - Basia Honkisz | Data publikacji - piątek, 04 września 2015 | Obszar - na Wschód

Koncert SYLOE
fot. Agnieszka Wadas

Bardzo lubię program chóru Syloe pt. “Dwunastu”. Pomysł na niego jest taki: opowiadamy o bohaterach Starego i Nowego Testamentu, takich, których życie bardzo silnie naznaczone było Bożą obecnością. Jest więc Dawid, Nikodem, Izaak, Tabita… – w kolejności niechronologicznej, bo – jak śpiewa Eunika i Paweł parafrazując List do Efezjan (Ef. 2:14-22) już nie ma “ich” i “nas”.

Zeszłej zimy, w Tymbarku poznaliśmy pierwszy zestaw owych “dwunastu” – były wśród nich postaci, których historie zajmują całe rozdziały i takie, o których jest zaledwie parę wersetów. W tym roku w Kacwinie obok Niedzicy, gdzie spotkaliśmy się na letnim zgrupowaniu, śpiewaliśmy o kolejnych bohaterach – córce Jaira, apostole Pawle, Gedeonie.

Lubię ten program – klucz doboru postaci jest bardzo nieoczywisty, każda historia jest inna i pokazuje, że Bóg może wpłynąć na nasze życie w zupełnie różny sposób. Muzyka i teksty pozwalają przypomnieć sobie różne, często przeoczane historie, spojrzeć na nie z innej, emocjonalnej perspektywy.

Zawsze zastanawiam się, czy dlatego lubię słuchać chóru Syloe, bo muzyka trafia do mojej wrażliwości, bo teksty są o tym, co najważniejsze, ale często subtelne, poetyckie, pełne pięknych metafor – czy dlatego, że jest to muzyka, którą tworzą moi przyjaciele, utwory, które kojarzą mi się z dobrym czasem, jaki spędzamy razem dwa razy do roku wspólnie śpiewając, ale też czytając razem Biblię, rozmawiając jak wygląda nasze życie z Bogiem na co dzień. Odkąd pierwszy raz pojechałam na tygodniowe wspólne śpiewanie chóru – nie mogę sobie odpuścić takiego wyjazdu, żadna inna opcja spędzania wakacji czy urlopu nie wydaje mi się tak atrakcyjna, jak to nasze wspólne cieszenie się swoją obecnością i braterską życzliwością. W takiej atmosferze kształtują się te utwory, które będziemy prezentować na koncercie w Bielsku-Białej, w Auli Wyższej Szkoły Administracji (ul. Frycza Modrzewskiego 12), w sobotę 5.09.2015 o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Warto przyjść, posłuchać, poczuć trochę tego, co towarzyszy tworzeniu naszej muzyki, podumać nad losem bohaterów biblijnych, których wybraliśmy do tego repertuaru. I jaką drogą biegnie nasza relacja z Bogiem? Każdy z nas – śpiewających i słuchających – może być jednym z tych “Dwunastu”.

Zapraszamy!

Udostępnij...

O Autorze

Basia Honkisz

Basia Honkisz