28 OSÓB PRZEPŁYNĘŁO MORZE MARTWE, BY ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA ŚRODOWISKO

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 24 lutego 2017

Morze Martwe znane jest na całym świecie ze względu na swoje zasolenie, które uniemożliwia życie ryb i roślin. Na jego brzegi zjeżdżają turyści z całego świata, by wetrzeć sobie w skórę bogate w minerały błoto i pounosić się na jego falach.

Poziom Morza Martwego obniżył się jednak w ciągu ostatnich 30 lat o 24 metry i naukowcy zajmujący się środowiskiem mają obawy, że niedługo może w ogóle zniknąć.

EcoPeace Middle East, międzynarodowa organizacja środowiskowa, zorganizowała pierwsze w historii przepłynięcie przez Morze Martwe, by zwiększyć świadomość tego problemu i domagać się działań rządowych.

28. pływaków przeprawiło się przez trudne wody z Jordanii do Izraela. Morze Martwe to najniższy punkt na Ziemi, 430 metrów pod poziomem morza. Jego woda jest dziesięciokrotnie bardziej słona od przeciętnej wody morskiej. Choć pełno w niej korzystnych dla zdrowia minerałów, jej spożycie jest szkodliwe. Nie powstrzymało to pływaków od pokonania 14,5 kilometrowej trasy.

„To przepłynięcie wymagało niesamowitej pracy w zespole” – opowiada Kim Chambers z Nowej Zelandii. „Otrzymaliśmy bezprecedensową pomoc dyplomatyczną ze strony obu krajów, dzięki której ta akcja była w ogóle możliwa. Tego właśnie potrzeba, by zwrócić uwagę na ten problem, który wymaga natychmiastowego załatwienia.”

„Przepłynięcie Morza to wyzwanie, w którym można stracić życie; przypomina ono problemy, przed jakimi staje Morze Martwe” – powiedział Gidon Bromberg, izraelski dyrektor organizacji EcoPeace Middle East.


Więcej zdjęć Morza Martwego i opisanej w artykule akcji można zobaczyć na stronie Science Alert


Na podstawie:
sciencealert.com - 28 People Swam Across the Dead Sea to Prove a Point About the Environment

Następny | Poprzedni