TEL AWIW: EKSPERYMENT Z TKANINĄ, KTÓRA DAJE CIEŃ, A W NOCY ŚWIECI

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 22 kwiecień 2022

Władze miasta Tel Awiw-Jaffa pilotują nowy, przyjazny dla środowiska system, który ma zapewniać cień w ciągu dnia i służyć jako instalacja oświetleniowa po zachodzie słońca w miejskim parku Atidim, przemysłowym obszarze w Ramat Hahayal, gdzie znajdują się dziesiątki firm z branży zaawansowanych technologii, finansowej, medialnej i medycznej.

System LumiWeave został stworzony przez Anai Green, izraelską projektantkę, która zdobyła międzynarodowe uznanie za swoją pracę w 2020 roku w ramach globalnego konkursu dla kobiet w dziedzinie technologii klimatycznych.

W zeszłym tygodniu w Tel Awiwie zainstalowano system Lumiweave na okres próbny w Atidim, podczas którego Anai Green i władze miasta będą monitorować działanie systemu z myślą o kolejnych instalacjach w całym mieście.

Władze miasta stwierdziły, że LumiWeave to „wyjątkowy projekt”, który jest odpowiedzią na „zmiany klimatyczne i rosnące wyzwanie, jakim jest zacienienie obszarów miejskich, dzięki rozwiązaniu technologicznemu, które działa w oparciu o odnawialną i czystą energię oraz umożliwia dostarczanie oświetlenia bez użycia zanieczyszczających paliw”.

Miękka tkanina jest wyposażona w organiczne ogniwa fotowoltaiczne (PV), które zapewniają światło i cień poza siecią energetyczną. System może być stosowany w wielu różnych wydaniach, od wolnostojących parasoli, przez zadaszenia, po obudowy zacieniające.

System nie wymaga infrastruktury elektrycznej, co pozwala zaoszczędzić na kosztach, i może zapewnić oświetlenie w nocy nawet przez trzy dni bez słońca. W Tel Awiwie, a także w całym Izraelu, słońca jest pod dostatkiem, a średnia roczna liczba słonecznych dni w mieście wynosi około 300.

W styczniu rząd izraelski zatwierdził ambitny plan zasadzenia 450 000 drzew na obszarach miejskich, aby zapewnić cień i pomóc w obniżeniu temperatury w miarę postępujących zmian klimatycznych.

Cel ten ma zostać osiągnięty do roku 2040 i ma kosztować około 2,25 miliarda NIS (716 milionów dolarów). Drzewa zostaną posadzone wzdłuż około 30 000 kilometrów (18 640 mil) dróg, co daje około 150 drzew na kilometr.

Wieloletni burmistrz Tel Awiwu, Ron Huldai, powiedział, że miasto jest „jednym z wiodących miast na świecie w dziedzinie ochrony klimatu” i aktywnym członkiem organizacji C40, które podjęło „realne zobowiązania w zakresie poprawy jakości powietrza i przejścia na zieloną energię”.

„Zobowiązaliśmy się do działania” – powiedział Huldai, dodając, że LumiWeave „okaże się przełomowym projektem”.


(źródło: The Times of Israel)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl