ASTRONAUTA EYTAN STIBBE CZYTA DZIECIOM KSIĄŻKĘ NA STACJI KOSMICZNEJ

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 22 kwiecień 2022

Powrót izraelskiego astronauty Eytana Stibbe na Ziemię został we wtorek ponownie opóźniony z powodu warunków pogodowych. Nie potwierdzono jeszcze daty i godziny odlotu.

Po początkowym opóźnieniu, Stibbe i inni członkowie Axiom-1, pierwszej całkowicie prywatnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, mieli opuścić ISS o 5:00 rano w środę czasu izraelskiego i osiąść w wodzie o 10:24 IDT następnego dnia.

Jednak we wtorek firma Axiom ogłosiła, że „ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, rezygnujemy z dzisiejszego odłączenia misji Ax-1”. Firma poinformowała, że jej zespół, we współpracy z NASA i SpaceX, „rozważa kolejną najlepszą możliwość powrotu Ax-1”.

Wcześniej tego samego dnia NASA poinformowała SpaceX i Axiom, że opóźnienie wynika ze złej pogody w miejscu planowanego lądowania na wodzie przez Dragon Endeavour, który miał zabrać członków pierwszej prywatnej misji kosmicznej z powrotem do domu.

Podczas ceremonii pożegnalnej na stacji, która odbyła się wcześniej tego dnia, Stibbe pochwalił międzynarodową współpracę, która miała miejsce podczas misji, dodając, że 10 dni, które tam spędził, były „jedyne w swoim rodzaju”.

„Wiele się nauczyliśmy, wciąż czuję się tak, jakbym dopiero zaczynał, i jestem gotów zostać tu przez kolejny miesiąc” – powiedział.

Eytan Stibbe spędził swój dodatkowy dzień na niebiańskim firmamencie, czytając na głos hebrajską książkę dla dzieci „Piękny świat” podczas unoszenia się w powietrzu – jest to część pokazanego poniżej filmu przeznaczonego dla dzieci.

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl