• ePatmos.pl
  • Szabat Szalom
  • IZRAEL OTWIERA NAJLEPIEJ ZABEZPIECZONY BANK KRWI NA ŚWIECIE: PODZIEMNY I ODPORNY NA RAKIETY

IZRAEL OTWIERA NAJLEPIEJ ZABEZPIECZONY BANK KRWI NA ŚWIECIE: PODZIEMNY I ODPORNY NA RAKIETY

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 06 maj 2022

W poniedziałek w Izraelu otwarto najlepiej zabezpieczony na świecie narodowy bank krwi, którego najważniejsze części zostały osłonięte dzięki podziemnej konstrukcji – przed terroryzmem, atakami chemicznymi i biologicznymi oraz trzęsieniami ziemi.

Budowa wartego 135 milionów dolarów Narodowego Centrum Służby Krwi Magen David Adom zajęła cztery lata i pochłonęła około 11 000 ton stali. Zasadą przewodnią jest to, że krajowe zasoby krwi są „strategicznym zasobem”, który może uratować wiele istnień ludzkich w sytuacjach kryzysowych i jako taki powinien być chroniony.

„Podczas planowania odwiedziliśmy wiele banków krwi na całym świecie i stwierdziliśmy, że w żadnym innym kraju nie ma takiego obiektu, który zapewniałby tak wysoki poziom ochrony krajowego zaopatrzenia w krew” – powiedział Moshe Noyovich, inżynier nadzorujący projekt i starszy urzędnik w organizacji American Friends of Magen David Adom, która go sfinansowała.

„Zbudowaliśmy coś, co jest nowym standardem w ochronie krwi, co jest ważne, ponieważ jest to zasób strategiczny” – powiedział.

W poniedziałkowej ceremonii otwarcia obiektu w Ramla w środkowym Izraelu wzięli udział Prezydent Isaac Herzog, minister zdrowia Nitzan Horowitz i inni dygnitarze. Po osiągnięciu pełnej funkcjonalności latem będzie on przetwarzał i przechowywał prawie całą izraelską krew oddawaną zarówno przez cywilów, jak i przez wojsko.

Kompleks zastąpi obecny, przeciążony obiekt w Ramat Gan, który został zbudowany w latach 80. i nie ma już miejsca na ilość krwi potrzebną dla rosnącej populacji Izraela.

Jego brak umocnień oznaczał, że w czasie ataków rakietowych Magen David Adom musiał przerywać przetwarzanie krwi i przenosić jej zapasy do schronu przeciwbombowego – mimo że w czasie wojny przetwarzanie krwi jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.

„Obecny obiekt znajduje się na powierzchni ziemi i nie jest zabezpieczony przed rakietami, które mogą dosięgnąć go zarówno z północy, jak i z południa, a także nie jest chroniony przed trzęsieniami ziemi i innymi zagrożeniami” – powiedziała prof. Eilat Shinar, szefowa służby krwi w Magen David Adom.

Inż. Noyovich podkreślił, że placówka posiada również zaawansowaną ochronę przed cyberatakami.

Budynek jest wykonany z niepalnej stali i betonu. Ma trzy poziomy zabezpieczeń, z różnymi strefami bezpieczeństwa. Trzy piętra są nadziemne, każde z własnymi schronami. Na parterze znajdują się sale szkoleniowe, audytorium, jadalnia i oddział krwiodawstwa dla ludności; na drugim piętrze mieści się Bank Mleka Ludzkiego, w którym gromadzone jest mleko matek dla wcześniaków i chorych niemowląt, oraz kolejne sale szkoleniowe.

Trzy podziemne kondygnacje są chronione przez bardzo grube betonowe ściany, drzwi przeciwwybuchowe i śluzy powietrzne, a także osłony przed atakami biologicznymi i chemicznymi.

Na najwyższej kondygnacji podziemnej znajdują się osłonięte laboratoria banku krwi, centrum transportowe oraz strzeżony parking dla floty, służący do załadunku krwi do ambulansów.

Na drugiej kondygnacji podziemnej znajduje się magazyn krwi pępowinowej, laboratorium molekularne oraz system filtracji powietrza na wypadek wojny chemicznej i biologicznej, który umożliwia pracownikom w całym budynku kontynuowanie pracy i przetwarzania krwi w przypadku ataku chemicznego lub biologicznego.

Na najgłębszym poziomie znajduje się Magazyn Krwi, bezpieczne pomieszczenie o powierzchni 300 metrów kwadratowych, zabezpieczone przed najpoważniejszymi zagrożeniami rakietowymi. Każdy krytyczny system posiada system pomocniczy, w tym dwie rampy prowadzące do kondygnacji podziemnych, cztery zestawy wind i cztery generatory.


Najlepiej zabezpieczony bank krwi na świecie, otwarty właśnie w Izraelu (źródło: The Times of Israel)


(źródło: Jewish News Syndicate)


Inż. Noyovitch otwiera podziemne drzwi przeciwwybuchowe w banku krwi (źródło: Jewish News Syndicate)


Urządzenia w banku krwi (źródło: Jewish News Syndicate)


Prof. Eilat Shinar, dyrektorka służby krwi w Magen Adom, z Izraelczykiem oddającym krew (źródło: The Times of Israel)


Dygnitarze z prezydentem Izraela na otwarciu nowego banku krwi: Dyrektor Generalny Amerykańskich Przyjaciół Magen David Adom Catherine Reed, Prezydent Państwa Izrael Isaac Herzog, Przewodniczący Amerykańskich Przyjaciół MDA Mark D. Lebow, Dyrektor Generalny Bloomberg Philanthropies Patti Harris, Dyrektor Generalny MDA Eli Bin (źródło: The Times of Israel)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl