IZRAELSCY CHIRURDZY DRUKUJĄ UCHO I PRZEPROWADZAJĄ ZABIEG U CHŁOPCA

opracowanie: Małgorzata Magiera
publikacja: 06 maj 2022

Izraelscy lekarze wydrukowali w 3D ucho i przyszyli je sześcioletniemu chłopcu, który urodził się z mikrotią – deformacją, która zatrzymuje rozwój ucha dziecka w łonie matki, zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży.

Przy użyciu drukarki 3D pracownicy oddziału chirurgii plastycznej Centrum Medycznego Galilei w Nahariya stworzyli syntetyczną protezę przypominającą chrząstkę, a następnie pokryli ją skórą.

Rekonstrukcja ucha przy użyciu chrząstki i protezy nie jest niczym niezwykłym, ale drukowanie 3D tej chrząstki było przełomem.

Cały zabieg trwał trzy godziny, a chłopiec został wypisany ze szpitala kilka dni później. Jego wdzięczni rodzice byli wzruszeni do łez.

Niestety, ucho nie spełnia swojej funkcji, ponieważ mikrotia powoduje niedrożność przewodu słuchowego, co jest powikłaniem nie do naprawienia chirurgicznie.

Mimo to syntetyczna proteza „zmniejsza ból i komplikacje, które mogłyby wystąpić w miejscu pobrania chrząstki” – powiedział dr Amin Abu-Jabal, który kierował zespołem chirurgów. Oferuje ona „maksymalną dokładność i estetykę na najwyższym poziomie”.

Chociaż mikrotia dotyka dzieci jeszcze przed urodzeniem, operacji korekcyjnej nie można wykonać przed ukończeniem przez dziecko szóstego roku życia, kiedy to ucho osiąga około 85 procent swoich pełnych rozmiarów.

Mikrotia zazwyczaj nie jest dziedziczna i w większości przypadków dotyczy tylko jednego ucha. Około jedno na 6000-8000 dzieci rodzi się z tą wadą, a jej przyczyna nie jest znana. Mogą one mieć tylko małe ucho lub nie mieć go wcale.

Naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologicznego i Sheba Medical Center opracowali wcześniej sposób drukowania 3D „rusztowania” niezbędnego do rekonstrukcji ucha. Prace te nie były związane z rekonstrukcją w Nahariya.

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl