IZRAELSKI ASTRONAUTA WRACA NA ZIEMIĘ ZE STACJI KOSMICZNEJ

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 29 kwiecień 2022

Izraelczyk Eytan Stibbe i trzej inni astronauci po dwóch tygodniach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w przełomowej dla sektora komercyjnego misji wylądowali w poniedziałek u wybrzeży Florydy.

Japsuła Dragon firmy SpaceX z załogą Axiom-1 delikatnie spłynęła do Oceanu Atlantyckiego w pobliżu Jacksonville na czterech ogromnych spadochronach.

„Dragon Endeavor powrócił do domu z załogą Axiom-1" – powiedział spiker, gdy statek ratowniczy podążał w kierunku kapsuły.

Statek kosmiczny został zdrobniale nazwany „opiekaną pianką” [toasted marshmallow] ze względu na ślady spalenizny na osłonie termicznej po ponownym wejściu w atmosferę z prędkością 28 000 km/h.

Oznacza to oficjalny koniec pierwszej w pełni prywatnej misji na orbicie okołoziemskiej i punkt zwrotny w dążeniu amerykańskiej agencji kosmicznej NASA do komercjalizacji obszaru przestrzeni kosmicznej zwanego niską orbitą okołoziemską.

„Witamy w domu, Axiom-1!" – napisał na Twitterze szef NASA Bill Nelson. „#Ax1 i cały postęp, jaki obserwujemy w komercyjnym sektorze kosmicznym, nie byłyby możliwe bez współpracy NASA z prywatnym przemysłem.”

Eytan Stibbe po powrocie otrzymał gratulacje od prezydenta Isaaca Herzoga:

„Witamy z powrotem na Ziemi, izraelski astronauto Eytanie Stibbe! Jeden mały krok dla człowieka, jeden wielki skok dla państwa Izrael i misji kosmicznej ludzkości” – napisał Herzog na Twitterze.


Załoga Dragona – Eytan Stibbe pierwszy z prawej (źródło: The Times of Israel)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl