STORCZYKI W IZRAELU

opracowanie: Małgorzata Magiera
publikacja: 13 maj 2022

Uważane są za najpiękniejsze wśród kwiatów w królestwie roślin; bez wątpienia jedną z największych i najciekawszych rodzin i wiele z nich właśnie kwitnie. To storczyki!

Aby cieszyć się pięknem uprawianej orchidei, należy rano ją podlewać, nawozić, upewnić się, że ma łagodne światło, że nie jest zimno i dwa razy dziennie pytać, czy wszystko jej się podoba. Ale aby cieszyć się kwitnącymi dzikimi orchideami, wystarczy wyjść na zewnątrz!

Oto kilka ciekawostek na temat storczyków.

W Izraelu występuje około 30 gatunków dzikich storczyków, z których 11 jest zagrożonych. Należy zauważyć, że dzikie storczyki są chronione przed handlem międzynarodowym i oczywiście nie wolno ich zrywać, deptać ani niszczyć!

Ich piękna naukowa nazwa to Orchis. Ciekawy jest proces zapylania storczyka – pyłek nie jest rozproszony, lecz sprasowany w dwa pyłki przyczepione do ogonka, którego podstawa jest lepka. Kiedy owad dostanie się do kwiatu, cała ta struktura przykleja się do niego i przenosi się na kolejny kwiat.

Najnowsza orchidea w grupie izraelskiej to storczyk Himantoglossum, który został odkryty w Izraelu dopiero w 2020 roku podczas wyprawy na Golan. Do tej pory w Izraelu mieliśmy tylko jednego przedstawiciela tego rodzaju – w Galilei.

I na koniec kolejna ciekawa orchidea – kruszczyk, rosnący na otwartych terenach tylko w dwóch miejscach. Jest to rzadki kwiat, zagrożony wyginięciem, a w ostatnich latach podjęto spore wysiłki, aby ustanowić jego nową populację w rezerwacie przyrody Einot Tzukim.


Storczyk z rodziny koślaczków – Anacamptis papilionacea (źródło: Israel Natur Parks)


Dwulistnik – Ophrys (źródło: Israel Natur Parks)


Kruszczyk – Epipactis veratrifolia (źródło: Israel Natur Parks)


Storczyk galilejski - Orchis galilaea (źródło: Israel Natur Parks)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl