IRAN ROZPOCZĄŁ ODLICZANIE 25 LAT DO ZNISZCZENIA IZRAELA

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 30 czerwiec 2017

W centrum Teheranu Iran odsłonił cyfrowy zegar odliczający dni do unicestwienia Izraela, jakie zdaniem Irańczyków nastąpi w 2040 r. Zdarzenie to miało miejsce podczas dorocznych obchodów Dnia al-Quds (Święta Jerozolimy), podczas którego miliony Irańczyków maszerowały pod flagą „Śmierć Izraelowi, śmierć Ameryce”.

Jak donosi brytyjski Independent, ów okres czasu oparty jest na słowach wypowiedzianych w 2015 r. przez najwyższego przywódcę Iranu, Ajatollaha Ali Khameneiniego, który przysiągł, że do 2040 r. nie będzie śladu po Izraelu.

We wrześniu 2015 r. Khamenei, który wzywa do zniszczenia Izraela niemal co tydzień, ogłosił: „Wy [Izraelczycy] nie doczekacie końca kolejnych 25 lat i, jeśli taka będzie wola Boga, nie pozostanie również nic po tym, co nazywane jest reżimem syjonistycznym.”

Zegar pojawił się na Placu Palestyńskim w Teheranie; według lokalnych mediów w antyizraelskiej demonstracji wzięło udział ponad milion osób. Obecny był prezydent Hassan Rouhani oraz przewodniczący parlamenty Ali Larijani.

„Izrael to najbardziej szkodliwy terrorysta w historii. [Izrael] to matka terroryzmu” – stwierdzić Larijani. Iran jest zagorzałym sprzymierzeńcem grup terrorystycznych dążących do unicestwienia Państwa Izrael, w tym Hamasu i Hezbollah.

Irańska Gwardia Rewolucyjna zaprezentowała w zeszły piątek trzy pociski balistyczne typu ziemia-ziemia, w tym Zolfaghar – typ broni, który Iran wykorzystał w zeszłym tygodniu przeciwko grupie tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Pokazano też Ghadr, pocisk o zasięgu 2000 km, który może dotrzeć do Izraela oraz amerykańskich baz w regionie. Iran niejednokrotnie groził, że użyje te pociski przeciwko Izraelowi.

Iran organizuje doroczne wiece w dzień al-Quds w ostatni piątek Ramadanu; odbywają się one od początku Rewolucji Islamskiej 1979 r., kiedy to Iran zerwał stosunki z Izraelem.


Na podstawie:
unitedwithisrael.org - Iran Sets Up Clock Counting Down to Israel’s Destruction in 2040

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl