IZRAEL PRZYGOTOWUJE SIĘ DO EWAKUACJI 250 000 OSÓB

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 24 marzec 2017

Izrael przygotowuje plany ewakuacyjne dla ćwierci miliona cywilów mieszkających w społecznościach przygranicznych, na wypadek gdyby wybuchła wojna z sąsiadującymi z nim bojownikami islamskimi i grupami terrorystycznymi.

Masowe ewakuacje określone kryptonimem „Bezpieczna Odległość” byłyby największymi tego typu działaniami w historii Izraela; ich zastosowanie to, zdaniem dowództwa wojskowego, całkiem realna możliwość.

„W 2017 r. zagrożony jest cały Izrael” – powiedział pułkownik Itzik Bar. Wskazał szczególnie na niedawną retorykę podżegania ze strony grupy terrorystycznej Hezbollah, mających bazę w Libanie, na północ od granic Izraela.

Ewakuacje zapobiegłyby zużywaniu zasobów w miejscach niemożliwych do obrony, gdzie zaistniałoby niebezpieczeństwo dla cywilów. Zostaliby oni zastąpieni wojskiem. „Chodzi nam o spotkanie wojska i Hezbollahu, a nie cywilów i Hezbollahu” – wyjaśnił pułkownik.

Siły Obronne Izraela przygotowują się na „bardzo znaczną ilość” rakiet ze strony wrogów na granicach, w tym Hamasu w Gazie i Hezbollahu w Libanie. Gdyby rozwinął się wielostronny konflikt, do 250 000 spośród 8,5 miliona mieszkańców kraju zostałoby przeniesione do tymczasowego zakwaterowania w szkołach, hotelach i kibucach.


Na zdjęciu: Bateria obrony przeciwrakietowej – część systemu Żelaznej Kopuły – odpala pocisk niszczący rakietę wroga dziewiątego dnia operacji „Ochronna Krawędź” 16 lipca 2014; źródło: breakingisraelnews.com


Na podstawie:
breakingisraelnews.com - Israel Preps for Evacuation of Quarter-Million Civilians

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl