IZRAELSKI GENERATOR WODY PITNEJ PODAROWANY SZPITALOWI W GAZIE

Opracowanie Małgorzata Magiera | Opublikowane w piątek, 22 maja 2020

„JESTEŚMY BARDZO DUMNI Z NASZEJ WSPÓŁPRACY Z WATERGEN W CELU ZAPEWNIENIA CZYSTEJ WODY I RATOWANIA ŻYCIA” – MÓWI SZEF FIRMY AUTONOMII PALESTYŃSKIEJ.

Dzieci i personel jedynego szpitala onkologicznego w Gazie mają teraz dostęp do bezpiecznej wody pitnej dzięki generatorowi wody atmosferycznej (AWG) od izraelskiej firmy Watergen.

Wyciąganie wody z powietrza jest niezwykłym wyczynem. Przez przejście graniczne Kerem Shalom z Izraela do Gazy dostarczono 780-kilogramową maszynę GEN-M.

Z powodu trwających ataków ze Strefy Gazy, która jest pod rządami Hamasu, Izrael starannie kontroluje transfer materiałów przez Kerem Shalom. Kryzys związany z koronawirusem dodatkowo ograniczył działalność transgraniczną.

Niemniej jednak szef Watergen, Michael Mirilashvili, był zdeterminowany, aby pomóc, gdy dowiedział się od firmy z Autonomii Palestyńskiej – od Fayeza Husseiniego z Mayet Al Ahel o potrzebach w szpitalu. Firma zajmuje się projektami związanymi z wodą i energią w Gazie (Mayet Al Ahel oznacza po arabsku „woda pitna dla społeczności”).

Palestyński Fundusz Pomocy Dzieciom poinformował o sytuacji dzieci leczonych onkologicznie i jaki ma na to wpływ woda. Do tego sytuacja stała się utrudniona przez blokady związane z koronawirusem. Ciężko było prowadzić poszukiwania partnera do współpracy. Nie było także pewności, czy w ogóle uda się wjechać do Gazy.

Wiadomo było, że technologia Watergen będzie odpowiednia do tego projektu, ale nie było pewności co do czasu, a potrzeba dzieci w szpitalu była coraz większa. Potrzebny był cud, więc trzeba było wymyślić rozwiązanie, które zapewniłoby dzieciom dostęp do czystej wody, gdy koronawirus w Gazie zaczął się rozprzestrzeniać. Spotkanie z Watergen było owocne – dwa tygodnie później maszyna była w Gazie!

Mirilashvili i Mayet Al Ahel postanowili przekazać maszynę ze względu na pilną sytuację.

„Jesteśmy bardzo dumni z naszej współpracy z Watergen w celu zapewnienia czystej wody i ratowania życia”, powiedział Husseini. „Ta misja humanitarna pokonała wszystkie problemy i przeszkody. Jesteśmy podekscytowani, że zrobiono to pomimo wielu trudności”.

AWG na dachu szpitala jest zasilany przez szpitalną sieć elektryczną, ale wkrótce zostanie podłączony do paneli słonecznych. Może produkować do 800 litrów czystej wody na dobę.

Opatentowana przez Watergen technologia wymiany ciepła wytwarza wodę poprzez chłodzenie zebranego powietrza. Woda jest poddawana obróbce fizycznej, chemicznej i biologicznej w celu uzyskania optymalnej jakości.

„Ponieważ kryzys związany z wodą pitną pogarsza się z dnia na dzień, a koronawirus nęka osoby z zaburzonym układem odpornościowym, potrzeba innowacyjnego podejścia do rozwiązania tego problemu nigdy nie była wyraźniejsza” – powiedział prezes Watergen, Maxim Pasik.

WATERGEN W GAZIE

To nie pierwszy generator wody z powietrza  wysłany do Gazy. Fundacja Kennedy'ego Leigha zasponsorowała instalację maszyny GEN-M w budynku miejskim w Abasan al-Kabira.

Ten pilotażowy projekt był wspólnym przedsięwzięciem z udziałem Watergen, Izraelskiego Instytutu Studiów nad Środowiskiem Arava, Koordynacji i Administracji Łącznikowej (CLA) dla Strefy Gazy, palestyńskiej organizacji pozarządowej Damour na rzecz rozwoju społeczności oraz gminy Abasan al-Kabira.

„Odpowiadając zgodnie z naszym przekonaniem, że każdy człowiek, bez względu na rasę, płeć lub wyznanie, ma podstawowe prawo do czystej wody pitnej, pomagamy niektórym sąsiadom Izraela uzyskać dostęp do słodkiej wody, zasobów, których brakuje w Gazie” – powiedział wówczas zarząd Watergen.

„Mamy nadzieję, że dostarczenie AWG pomoże rozwiązać kryzys wodny i będzie krokiem naprzód w kierunku wzajemnej współpracy na Bliskim Wschodzie”.

Głównym źródłem wody w Gazie jest przybrzeżna warstwa wodonośna, która została zanieczyszczona i nadmiernie wykorzystana. Jedyną alternatywą jest zakup odsolonej wody po wysokiej cenie.

„Wprowadzenie Watergen do Gazy jest nie tylko dowodem na wykorzystanie koncepcji najnowocześniejszej technologii, ale i dowodem na to, że Palestyńczycy i Izraelczycy mogą zrobić coś więcej niż tylko atakować się nawzajem” – powiedział David Lehrer, dyrektor Arava Institute.

„Zamiast tego możemy współpracować w celu poprawy życia, rozwiązywania problemów humanitarnych, budowania zaufania i przywracania nadziei”.

Wiele modeli Watergen AWG jest instalowanych w kilkudziesięciu krajach, we współpracy z organizacjami humanitarnymi. Generator GENNY na skalę domową może produkować do 30 litrów wody dziennie, GEN-M na średnią skalę produkuje do 800 litrów, a przemysłowy GEN-L może produkować nawet 5000 litrów wody dziennie.

GENNY firmy Watergen był jednym z dziewięciu izraelskich produktów, które znalazły się na liście 100 najlepszych wynalazków magazynu TIME w 2019 r., i zdobył pierwszą nagrodę na targach CES 2020 za sprawność elektryczną.

„Czuliśmy, że naszym obowiązkiem jest pomagać naszym sąsiadom cierpiącym na niedobory wody. Watergen będzie nadal umieszczać generatory w placówkach opieki zdrowotnej na całym świecie, a także w obszarach wiejskich, szkołach, miejscach publicznych i budynkach mieszkalnych”.


(źródło: israel21c.org)


(źródło: israel21c.org)


(źródło: israel21c.org)


(źródło: israel21c.org)


Na podstawie: israel21c.org - Israeli drinking-water generator donated to Gaza hospital

Następny | Poprzedni