JAK POGODZIĆ ARCHEOLOGIĘ Z WSPÓŁCZESNOŚCIĄ? DROGA PRZEZ WYKOPALISKA W BEIT SZEMESZ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 17 lipca 2020

Nikt nie spodziewał się znalezienia biblijnego Beit Szemesz z czasów Izajasza i Hiskiasza.

Amanda Weiss, dyrektor Muzeum Ziem Biblijnych: Myśleliśmy, że zburzyli je Asyryjczycy i powróciliśmy dopiero po wielu, wielu latach; że wszyscy to miejsce opuścili. Nie jest to jednak prawda. Wiemy o tym, bo mamy te znaleziska.

Archeolodzy sądzili, że o wiele starsza osada po drugiej stronie drogi to już całość Beit Szemesz. Przed rozbudową drogi przeprowadzono jednak prace ziemne i znaleziono skarb.

Yehuda Kaplan, kurator wystawy „Droga przez historię”: Z wykopalisk wynika, że po zburzeniu Beit Szemesz w 701 roku przez asyryjskiego króla Sennacheryba – słynnym zdarzeniu znanym z historii i z kart Biblii – założono nową osadę; nie na szczycie wzgórza, ale na jego wschodnim zboczu.

Droga łączy się również z doliną Ela, gdzie Dawid zabił Goliata. Beit Szemesz związane jest tskże z powrotem Arki Przymierza do Jerozolimy.

Amanda Weiss: Możemy czytać Biblię, możemy studiować historię i prowadzić badania archeologiczne, ale kiedy te trzy elementy schodzą się ze sobą – mamy dowód historii oraz historyczności tekstu biblijnego.

Uchwyty dzbanów z królewską pieczęcią, fragmenty rozbitych figurek i inne artefakty – wszystko to zobaczyć można na wystawie w Muzeum Ziem Biblijnych w Jerozolimie. Na tym jednak historia się nie kończy.

Amanda Weiss: Postęp, jaki konieczny jest przy budowaniu nowego narodu – mieszkań, dróg, infrastruktury – wymaga kopania w ziemi i stawiania nowych struktur.

Dzisiejsze Beit Szemesz leży około 30 km od Jerozolimy. Mieszka w nim jakieś 110 000 osób. Miasto szybko się rozwija.

Aliza Bloch, burmistrz Beit Szemesz: To skomplikowana sprawa. Chcę chronić drogę, chcę chronić wykopaliska archeologiczne. Muszę znaleźć sposób, by obie rzeczy chronić jednocześnie.

Archeolodzy i inżynierowie zdawali sobie sprawę, że muszą działać wspólnie – i szybko.

Amanda Weiss: Rzeczywistość jest taka, że ludziom potrzebne są domy, że trzeba budować drogi. Konieczna jest równowaga – jak ją utrzymać?

W odpowiedzi opracowano plan zmiany przebiegu drogi tak, aby zachować historyczne miejsce – z nadzieją przygotowania historii dla przyszłych pokoleń.

Następny | Poprzedni