PARLAMENT EUROPEJSKI RATYFIKOWAŁ UMOWĘ IZRAEL – UE O „OTWARTYM NIEBIE”

Opracowanie Krzysztof Chrobak | Opublikowane w piątek, 26 czerwca 2020

Po szeroko zakrojonych wysiłkach dyplomatycznych UE oficjalnie ratyfikowała umowę o „otwartym niebie” między Izraelem a UE. Jest to ważne porozumienie, które przyczyni się do rozwoju izraelskiego sektora turystyki i lotnictwa.

Parlament Europejski zagłosował 437 do 102, ratyfikując umowę przyjętą jednostronnie przez Izrael już w 2013 r. Umowa „otwartego nieba” doprowadziła do znacznego zmniejszenia opłat za przeloty, co przyczyniło się do wzrostu liczby turystów odwiedzających Izrael. Dało także turystom izraelskim możliwość przelotu do większej liczby europejskich krajów. Wczorajsza ostateczna ratyfikacja gwarantuje kontynuację konkurencji w sektorze lotniczym i niskie ceny biletów.

Ratyfikacja była możliwa dzięki intensywnej pracy dyplomatycznej pod przewodnictwem ambasadora Izraela przy UE, Ronny'ego Leshno-Yaara, a także innych izraelskich ambasadorów w Europie oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Jerozolimie. Wczorajsze głosowanie odbyło się po 7-letnim procesie, podczas którego parlament każdego państwa przegłosował ratyfikację umowy. Jest to osiągnięcie dyplomatyczne o znaczącym wpływie gospodarczym na państwo Izrael.

Minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi powiedział: „Ostateczna ratyfikacja umowy jest ważnym wyrazem stosunków Izraela z UE, szczególnie w zakresie handlu, badań i rozwoju turystyki. Ratyfikacja umowy znacznie przyczyni się do rozwoju izraelskiej turystyki oraz lotnictwa. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy Izrael stoi w obliczu kryzysu gospodarczego spowodowanego wybuchem koronawirusa i chce wznowić loty turystyczne”.


Na podstawie: 
Israel Ministry of Foreign Affairs - Israel-EU 'Open Skies' agreement ratified by the European Parliament

Następny | Poprzedni