PIERWSZE ZDJĘCIA LOTNICZE IZRAELA

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 30 kwietnia 2021

W 1916 roku sytuacja sił osmańskich na Bliskim Wschodzie wyglądała raczej ponuro. Trudno było im odeprzeć wielostronny atak Brytyjczyków. Latem rozpoczęło się powstanie arabskie, prowadzona przez emirów Abdullaha i Fajsala, przy wsparciu Wielkiej Brytanii, która wysłała w ten region Lawrence'a z Arabii. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej Imperium Osmańskie było znane jako „chory Europejczyk”. W tym momencie, po dwóch latach walki, chory był na łożu śmierci.

Niemieccy sojusznicy Imperium Osmańskiego nie mogli dłużej pozostawać na uboczu. Potrzebowali Turków do walki z Brytyjczykami, aby odwrócić ich uwagę od krytycznych bitew na froncie zachodnim. I tak, pod naciskiem wyższych urzędników wojskowych, wiosną-latem 1916 r. niemieckie jednostki zostały ostatecznie wysłane na Bliski Wschód, aby walczyć u boku rozpadającej się armii osmańskiej.

Jednostki te, w tym eskadra powietrzna, przybyły w ramach przygotowań do ostatecznej ofensywy turecko-niemieckiej przeciwko siłom brytyjskim na Synaju. Armia niemiecka celowała w użytkowaniu samolotów, wówczas nowego i niezbyt niezawodnego środka transportu, który po raz pierwszy został użyty na wojnie. Szwadronowi towarzyszył Fritz Groll, 40-letni niemiecki oficer, który był także dowódcą nowej jednostki zajmującej się fotografią lotniczą. Była to pierwsza wizyta Grolla w osmańskiej Palestynie – Ziemi Izraela.

Głównym zadaniem Grolla było sfotografowanie tego obszaru z powietrza do celów wojskowych. Tak powstały pierwsze wojskowe zdjęcia lotnicze Ziemi Izraela. Groll po raz pierwszy wykonał zdjęcia lotnicze Jaffy, Galilei i pustyni Synaj. Na zdjęciach można nawet dostrzec pola uprawne i tory kolejowe.

Groll i jego towarzysze nie traktowali Ziemi Izraela jedynie jako cel militarny. Jak każdy zapalony turysta – czy pielgrzym – Groll udokumentował swoją podróż z wybrzeży Europy przez Turcję, Syrię i Liban do Ziemi Izraela. Fotografował Bosfor, ulice Damaszku, różne wycieczki i ludzi, których po drodze spotykał, a także towarzyszy broni. Mundury żołnierzy niemieckich przypominają o nieco kolonialnej postawie wojska w stosunku do Ziemi Świętej i Bliskiego Wschodu. Z drugiej strony Groll zapełnił strony swojego albumu zdjęciami Wzgórza Świątynnego i innych świętych miejsc w Jerozolimie gęstymi, odręcznymi i entuzjastycznymi opisami. Mimo przestarzałego sprzętu fotograficznego widać, że Groll bez przerwy dokumentował: Hajfę i Jaffę, Be'er Szewę, gdzie stacjonowały siły, a w albumie znalazły się nawet dwie strony zdjęć miasteczka Ramla.

Warto przyjrzeć się bliżej temu wspaniałemu albumowi, który został podarowany Bibliotece Narodowej Izraela przez panią Ruth Schell z Londynu za pośrednictwem prof. Benjamina Zeeva Kedara, który studiował fotografie Grolla. Dziesiątki zdjęć dają autentyczny widok ówczesnej Ziemi Izraela u schyłku 400 lat panowania osmańskiego.

Cały album jest dostępny do obejrzenia tutaj: Fritz Groll Album


Jaffa (źródło: The National Library of Israel)


Rejon Aszkelonu (źródło: The National Library of Israel)


Cezarea Nadmorska (źródło: The National Library of Israel)


Beer Szewa (źródło: The National Library of Israel)


Ramla (źródło: The National Library of Israel)


Kartka z albumu (źródło: The National Library of Israel)


Fritz Groll (źródło: The National Library of Israel)


Na podstawie: 
The National Library of Israel - The First Person to Photograph the Land of Israel from the Air

Następny | Poprzedni