POZNAJCIE JÓZKA – DRONA PASĄCEGO KROWY I WIELBŁĄDY

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 08 stycznia 2021

Noam Azran i Dwir Cohen opracowali nowy rodzaj systemu, który pozwala kontrolować stada bydła – początkowo zastosowali go w swoich własnych stadach krów, na przykład do sprawdzania stanu płotów i tego, czy koryta z wodą są pełne. Okazało się, że wynalazkiem są również zainteresowani hodowcy wielbłądów (np. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – gdzie problemem są wielbłądy wchodzące na drogi i powodujące wypadki).

Oto co Noam i Dwir piszą na swojej stronie internetowej BeeFreeAgro.com

„Historia BeeFree Agro zaczęła się na farmie bydła na Wzgórzach Galilei. Jak wszyscy rolnicy, napotkaliśmy zmiany gospodarcze i społeczne, które zmusiły nas do przystosowania się. Początkowo używając dronów do obserwacji, szybko odkryliśmy, że zwierzęta na nie reagują. Tak narodził się JOE.

JOE to system technologiczny, który za pomocą jednego drona przemieszcza do 1000 sztuk bydła po rozległych obszarach bez interwencji człowieka. Nazwany został na cześć naszego ulubionego psa pasterskiego; JOE wykazuje wszystkie cechy dobrego towarzysza pasterza: jest inteligentny, lojalny, wykonuje polecenia, a przy tym jest samodzielny, szybki i łatwy w obsłudze”.

System pozwala obserwować stada, przemieszczać je w inne miejsca, a także sprawdzać, czy nie ma jakiegoś niebezpieczeństwa.

Azran i Dwir planują wprowadzenie swojego produktu za granicą – w pierwszej kolejności w Teksasie. Mają nadzieję, że w 2021 r. uda im się rozpocząć 10-20 programów pilotażowych poza Izraelem.


(źródło: israel21c.org)


(źródło: israel21c.org)


(źródło: israel21c.org)


Na podstawie: 

Następny | Poprzedni