W RAMLA ZNALEZIONO SETKI BUTELEK BRYTYJSKICH ŻOŁNIERZY Z I WOJNY ŚWIATOWEJ

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 24 września 2021

Znajdujemy się na terenie wykopalisk prowadzonych przez Urząd ds. Starożytności, podczas których odkryto widoczny tutaj budynek. Jest to struktura z okresu osmańskiego, z której korzystali podczas I wojny światowej żołnierze brytyjscy.

Armia brytyjska przebywała tu przez dziewięć miesięcy, gdy przemieszczała się na północ, by usunąć Osmańczyków, zaprowadzając nową erę brytyjskiej obecności w Izraelu.

Obok budynku znajduje się śmietnik, który używany był przez tych właśnie żołnierzy; znajduje się w nim bogactwo przedmiotów, w tym fragmenty fascynujących butelek, z których każda jest historią samą w sobie.

Miejsce to po raz pierwszy pokazuje nam bezpośrednie, autentyczne przedmioty z codziennego życia żołnierzy, którzy przebywali tu przez tak długi czas.

Wśród znalezisk są dwie butelki, w których znajdowały się przyprawy produkowane w Yorkshire, czy butelka, w której żołnierze robili piwo, oraz kieliszki, zatyczka do butelki ze specjalnym napisem, a także guziki od brytyjskich mundurów.

Wykopano też butelkę z napisem „Gordon’s Gin”.

Kolejne fascynujące znalezisko to końcówka laseczki noszonej do munduru galowego; brytyjscy oficerowie lubili nosić je pod pachą albo za ich pomocą pokazywać podwładnym, co mają zrobić. Mamy tutaj pierwszą taką końcówkę znalezioną kiedykolwiek w Izraelu.

To wspaniałe doświadczenie i chociaż znaleziska należą do czasów nowożytnych, są mimo wszystko ekscytujące.


Zbiór znalezisk (źródło: Israel Antiquities Authority)


Butelki po przyprawach z Yorkshire (źródło: Israel Antiquities Authority)


Butelka, w której robiono piwo (źródło: Israel Antiquities Authority)


Kieliszki i łyżki (źródło: Israel Antiquities Authority)


Zatyczka z napisem (źródło: Israel Antiquities Authority)


Guzik od brytyjskiego munduru (źródło: Israel Antiquities Authority)


Butelka z napisem „Gordon’s Gin” (źródło: Israel Antiquities Authority)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl