AMERYKAŃSKO-IZRAELSKI NOBLISTA PRZEGAPIŁ TELEFON Z INFORMACJĄ O NAGRODZIE

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 15 października 2021

Joshua Angrist, Amerykanin-Izraelczyk, jeden z trzech laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, ujawnił w poniedziałek, że przegapił tradycyjny telefon z Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, informujący go o nagrodzie.

Akademia stara się dzwonić do laureatów na krótko przed oficjalnym ogłoszeniem zwycięzców swoich prestiżowych nagród. Jednak ze względu na różnicę czasu – Massachusetts jest sześć godzin za Sztokholmem – telefon zadzwonił w środku nocy, kiedy dzwonek w telefonie naukowca był wyłączony.

O nagrodzie dowiedział się później z powodzi gratulacyjnych wiadomości tekstowych, które otrzymał od przyjaciół.

„Obudziłem się wcześnie rano bez konkretnego powodu i zobaczyłem, że mój telefon został zalany wiadomościami tekstowymi, a ja go wyłączyłem, bo nie spodziewałem się niczego specjalnego tego ranka” – powiedział Joshua Angrist, profesor w Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Potem próbował znaleźć numer telefonu do Akademii, aby porozmawiać z kimś i „dowiedzieć się, czy to prawda”. Powiedział mediom, że ma kilku przyjaciół, którzy zdobyli nagrody Nobla w przeszłości, więc uzyskanie numeru było dość łatwe.

Ostatecznie, po rozmowie z biurem prasowym Nobla, potwierdził osiągnięcie.

„Tak naprawdę nie spodziewałem się tego. Przypuszczam, że każdy tak mówi i powinno się tak mówić, ale myślę, że w moim przypadku mój brak przygotowania jest dowodem na to, że się tego nie spodziewałem” – powiedział.

Połowę nagrody otrzymał David Card z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, a drugą połową podzielili się Angrist i Guido Imbens z Uniwersytetu Stanforda.

Rozmawiając z izraelskimi mediami, Angrist powiedział, że jest dumny z tego, że wygrał nagrodę jako Izraelczyk, i odrzucił doniesienia, jakoby opuścił Izrael z powodu niskich zarobków.

„Izrael ma bardzo szanowane miejsce w nauce i jestem dumny, że mogę się do tego przyczynić” – powiedział w wywiadzie dla Channel 13 News.


Joshua Angrist z żoną Mirą i wnuczką Bellą (źródło: The Times of Israel)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl