KORWETA RAKIETOWA PRZYBYŁA DO HAJFY

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 11 czerwca 2021

W środę 9 czerwca, miesiąc po przekazaniu jej izraelskiej marynarce wojennej, zadokowała w porcie w Hajfie druga z czterech korwet rakietowych typu Sa'ar 6, INS Oz.

INS Oz dołączy do izraelskiej marynarki wojennej wraz z INS Magen, korwetą, która przybyła w grudniu; będą strzegł platform gazowych oraz wód terytorialnych Izraela.

Przybycie okrętu jest „znaczącym kamieniem milowym w umacnianiu potęgi Izraela, w tym w wyłącznej strefie ekonomicznej” – poinformował IDF. „Statek będzie kluczową częścią obrony Izraela na wodach terytorialnych i jego przybrzeżnych zasobów energetycznych.”

Zbudowany przez Thyssenkrupp Marine Systems w Kilonii INS Oz jest drugim z czterech okrętów Sa'ar 6, które przybędą do Izraela wraz z INS Magen i zaczną działania w ciągu najbliższego roku lub dwóch. Dwa pozostałe noszą nazwy INS Atzma'ut i INS Nitzahon, a ostatni z nich ma przybyć do końca 2021 roku.

Podczas ceremonii w Hajfie minister obrony Benny Gantz powiedział, że nowy okręt jest „ilustracją siły, którą jesteśmy gotowi wykorzystać na wszystkich frontach, w tym w Libanie, jak również dalej, aby zapobiec próbom naszych wrogów, aby wyposażyć się w broń, która mogłaby podważyć stabilność w regionie.”


INS Oz i INS Magen w Hajfie (źródło: The Jerusalem Post)


Reuwen Riwlin podczas ceremonii przekazania INS Magen w grudniu 2020 r. (źródło: Wikipedia, By Kobi Gideon / Government Press Office (Israel), CC BY-SA 3.0)


Na podstawie: The Jerusalem Post - Second Sa'ar 6 missile ship docks in Haifa

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl