W TEL DOR ODKRYTO STAROŻYTNĄ KOTWICĘ

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 11 czerwca 2021

Izraelski Zarząd Przyrody i Parków ogłosił dziś, że archeolodzy odkryli starożytną kotwicę do łodzi wykonaną z kamienia, która pozostawała w użyciu przez około 2000 lat.

Kotwica, która została znaleziona podczas podwodnych wykopalisk na stanowisku archeologicznym Tel Dor w północnym Izraelu, została po raz pierwszy zastosowana w epoce brązu około 3300 lat temu i pozostawała w użyciu w okresie bizantyjskim do około 500 r. n.e.

Obiekt waży około 100 kilogramów, przy czym władze parku twierdzą, że jest podobny do innych kotwic znalezionych w starożytnym syryjskim porcie Ugarit i wraku statku Uluburun u wybrzeży Morza Śródziemnego w Turcji.

Archeolodzy stwierdzili również, że dno zatoki wokół starożytnej osady w Tel Dor było pokryte kamieniami balastowymi, które są używane do stabilizacji statków, a także odkryli liczne narzędzia kamienne i odłamki naczyń glinianych, które były używane do transportu towarów, takich jak wino i oliwa.

„Udostępnienie dziedzictwa Tel Dor społeczeństwu może połączyć tysiące lat morskiej i kontynentalnej historii jednego z najważniejszych miast odkrytych w Ziemi Izraela” – stwierdził archeolog Dror Ben-Josef w oświadczeniu władz parku.

Władze parku, które prowadziły wykopaliska wraz z Wydziałem Cywilizacji Morskich Uniwersytetu w Hajfie, powiedziały, że kotwica została wyłowiona z morza, a archeolodzy próbują ustalić jej pochodzenie.


(źródło: The Times of Israel)


(źródło: The Times of Israel)


Lokalizacja Tel Dor (źródło: Wikipedia)


Zdjęcie lotnicze okolicy Tel Dor (źródło: Wikipedia, By המרכז למדיה דיגיטלית, אוניברסיטת חיפה, הספריה, CC BY 2.5)


Zdjęcie lotnicze okolicy Tel Dor (źródło: Wikipedia, By Daniel Ventura - Own work, CC BY-SA 3.0)


Na podstawie: 
The Times of Israel - Ancient stone anchor used for 2,000 years found on Israel’s northern coast

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl