MAŁO ZNANA HISTORIA SŁYNNEJ ELEKTROWNI W TEL AWIWIE

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 08 października 2021

Elektrownia Reading u ujścia rzeki Jarkon w Tel Awiwie to zasilana gazem ziemnym elektrociepłownia, która dostarcza energię elektryczną dla Tel Awiwu. Jednak oprócz dostarczania energii jest to również miejsce przesiąknięte lokalną historią.

Znana historia tego miejsca sięga VIII wieku p.n.e., kiedy to brzeg rzeki został ufortyfikowany przez Imperium Asyryjskie. W VI wieku p.n.e. na tym terenie znajdowała się osada z czasów perskiego panowania nad Ziemią Izraela.

Kilkanaście wieków później miejsce to wybrano na elektrownię, która została założona w 1938 roku i zapewniała dużą ilość energii elektrycznej dla Izraela.

Nazwano ją na cześć Rufusa Daniela Isaacsa, I markiza Reading, który oprócz tego, że był prominentnym brytyjskim politykiem, był również zagorzałym syjonistą i przewodniczącym rady dyrektorów Palestine Electric Company.

Prezes firmy energetycznej, Pinchas Rutenberg, był nieugięty: elektrownia musiała być zbudowana zgodnie z wymagającymi standardami architektonicznymi.

Architekt Ed Rosenhak zaprojektował budynek z trzypiętrową wieżą centralną i dwoma identycznymi skrzydłami. Elektrownia została zbudowana przez 1000 robotników w ciągu jednego roku, w burzliwym czasie arabskiej rewolty.

Podczas II wojny światowej w fabryce znajdowały się pociski przeciwlotnicze w celu obrony przed możliwym atakiem włoskich sił powietrznych, które zbombardowały Tel Awiw, a w 1948 roku, podczas wojny o niepodległość Izraela, miejsce to przetrwało bombardowania Egipcjan, którzy celowali w pobliskie lotnisko.

Po protestach grup ekologicznych dotyczących zanieczyszczenia środowiska przez elektrownię, w 2005 roku elektrownia przestawiła się na gaz ziemny, który dociera do niej rurociągiem. Obecnie elektrownia dostarcza jedynie 4,5 procent energii zużywanej w kraju, ale nadal pozostaje ważna ze względu na swoje położenie w centralnej części Izraela.

Obecnie w okolicy znajdują się również ścieżki spacerowe, biegowe i rowerowe, które otaczają Reading i łączą ją z tętniącym życiem kompleksem portowym Tel Awiwu, stając się wizualną ikoną pięknego krajobrazu Tel Awiwu.


(źródło: israel21c.org)


(źródło: israel21c.org)


(źródło: israel21c.org)


Transport piasku do budowy elektrowni (źródło: israel21c.org)

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl