POŻARY W OKOLICY JEROZOLIMY

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 11 czerwca 2021

W środę po południu na zalesionych terenach na zachód od Jerozolimy wybuchł poważny pożar, co skłoniło Izraelską Straż Pożarną i Służby Ratownicze do rozpoczęcia ewakuacji mieszkańców w tym rejonie.

Jak podały służby pożarnicze, pożar wybuchł na górze Haruah na wzgórzach jerozolimskich, w pobliżu moszawu Newe Ilan.

„Ogień zbliża się do domów w Abu Gosz i Jad Haszmona” – poinformowały władze straży pożarnej. „Wiele zespołów strażackich pracuje wraz z czterema samolotami gaśniczymi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia na te domy.”

Późnym popołudniem 29 zespołów strażaków i 10 samolotów dołączyło do wysiłków mających na celu ugaszenie ogromnego pożaru. Do pomocy w walce z płomieniami wezwano również straż pożarną z innych części Izraela.

Straż pożarna ogłosiła później, że rozpoczęła ewakuację mieszkańców kibucu Ma'ale Hahamisza na wzgórzach Judei. Drugi pożar wybuchł podobno na pobliskiej górze Ejtan.

W okolicy zamknięto drogi i autostrady, w tym część drogi nr 1, głównej autostrady łączącej Jerozolimę z Tel Awiwem.

O godz. 14.00 Izraelskie Koleje Państwowe ogłosiły, że z powodu pożaru wstrzymują ruch pociągów na linii Jerozolima-Tel Awiw.

Z powodu pożaru na krótko przed godziną 15 został wstrzymany proces korupcyjny premiera Benjamina Netanjahu w Jerozolimie.

Mieszkaniec Nataf, moszawu na wzgórzach judejskich, powiedział w wywiadzie, że zobaczył płomienie i zadzwonił na policję.

„Pobiegłem w kierunku ognia, aby zobaczyć, co się dzieje” – relacjonował. „Był duży płomień i dym... kiedy podszedłem bliżej, przestraszyłem się, że mnie dosięgnie i szybko zawróciłem. Bardzo szybko stało się to ogromnym pożarem.”

Na podstawie: 
The Times of Israel - Fires rage near Jerusalem-area towns, prompting evacuations; arson feared


W środę wieczorem podano do wiadomości, że władze pożarnicze są coraz bardziej przekonane, iż kilka dużych pożarów, które wybuchły na obrzeżach Jerozolimy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, było celowymi podpaleniami, prawdopodobnie dokonanymi przez Palestyńczyków – podały w środę wieczorem hebrajskie media.

Pożary, które wybuchły w godzinach popołudniowych na zalesionych terenach na zachód od Jerozolimy, skłoniły Izraelską Straż Pożarną i Służby Ratownicze do ewakuacji dziesiątek mieszkańców okolicy.

Późnym popołudniem na północnym Zachodnim Brzegu wybuchło kilka kolejnych pożarów, w tym duże pożary w pobliżu osiedli Ariel i Shavei Shomron.

Do wieczora pożary udało się opanować, choć jednostki straży pożarnej miały pozostać na miejscu przez całą noc, na wypadek gdyby płomienie pojawiły się ponownie.

Nie było natychmiastowych doniesień o rannych lub uszkodzeniach mienia w wyniku pożarów. Według wstępnych szacunków obszar spalonego lasu wyniósł 2650 dunamów (655 akrów).

Śledczy gromadzą nagrania z kamer bezpieczeństwa, aby dowiedzieć się więcej o przyczynie pożaru.

Choć nie opublikowano jeszcze werdyktu, rozważane jest celowe podpalenie, ponieważ obszar, na którym wybuchły pożary znajduje się blisko izraelskiej bariery bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu.


Gaszenie pożaru 9 czerwca (źródło: The Times of Israel)


Dym widoczny za Abu Gosz – 9 czerwca (źródło: The Times of Israel)


(źródło: Haaretz)


(źródło: Haaretz)

Na podstawie: 
The Times of Israel - Huge forest fires near Jerusalem contained as terror suspicions mount

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl