ZAPRZYSIĘŻENIE RZĄDU W NIEDZIELĘ

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 11 czerwca 2021

Wygląda na to, że za pięć dni premier Benjamin Netanjahu może zakończyć 12 lat swoich rządów, ponieważ przewodniczący Knesetu Jariw Lewin ogłosił we wtorek, że podczas specjalnej sesji parlamentu w niedzielę, dzień przed terminem wyznaczonym przez prawo, odbędzie się głosowanie nad zaprzysiężeniem nowego „rządu zmiany”.

Ośmiopartyjny sojusz „rządu zmiany”, na którego czele stoją desygnowany na premiera Naftali Bennett i Jair Lapid, lider Jesh Atid, spodziewa się uzyskać w głosowaniu większość 61-59 głosów, po tym jak wahający się członek Knesetu z partii Jamina Nir Orbach powiedział we wtorek, że poprze nową koalicję.

Termin głosowania oznacza, że wszystkie umowy koalicyjne muszą zostać formalnie przekazane do Knesetu i upublicznione do piątku. Blok pro-Netanyahu będzie miał zatem 48 godzin – a nie 24 wymagane przez prawo, ponieważ dzień szabatu nie jest wliczany – na przeanalizowanie umów i wywarcie presji na prawicowych członków Knesetu, aby zmienili zdanie przed głosowaniem nad wotum zaufania.

Lewin powiedział, że podczas tej samej sesji zostanie wybrany nowy przewodniczący Knesetu.

Kneset zwykle nie zbiera się w niedziele.

W poniedziałek Lewin oficjalnie poinformował parlament, że liderowi partii Jesz Atid Jairowi Lapidowi udało się utworzyć nowy rząd solidarnościowy w terminie wyznaczonym mu przez prezydenta Reuwena Riwlina, ale nie ustalił jeszcze daty zaprzysiężenia, które zgodnie z prawem musi nastąpić najpóźniej 14 czerwca.

Krytycy partii Likud podejrzewają, że Lewin, lojalista Netanjahu, próbuje tak zaplanować zaprzysiężenie, aby dać sojusznikom premiera jak największe szanse na udaremnienie koalicji poprzez przekonanie potencjalnych prawicowych członków do odejścia.

Zgodnie z prawem głosowanie nad wotum zaufania musi nastąpić w ciągu siedmiu dni od formalnego zawiadomienia Knesetu przez przewodniczącego, a członkowie „rządu zmiany” naciskali na Lewina, by nie czekał na ostatni możliwy dzień, lecz zwołał głosowanie na środę.


Na zdjęciu (źródło: The Times of Israel) – od lewej do prawej – przywódcy partii z nowej koalicji na spotkaniu 6 czerwca w Tel Awiwie:

  • Awigdor Liberman z Jisrael Beytenu
  • Jair Lapid z Jesh Atid
  • Naftali Bennett z Jamina
  • Gideon Sa'ar z New Hope (Nowa Nadzieja)
  • Benny Gantz z Blue and White (Niebiesko-Biali)
  • Mansour Abbas z Ra’am
  • Meraw Michaeli z Labor
  • Nitzan Horowitz z Meretz

Na podstawie: 
The Times of Israel - Swearing-in of Bennett-Lapid gov’t that would replace Netanyahu set for Sunday

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl