RIVLIN PO WYBORACH: POTRZEBA „NIEZWYKŁEJ WSPÓŁPRACY”

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 02 kwietnia 2021

W środę rano Centralna Komisja Wyborcza przedstawiła prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi oficjalne wyniki wyborów – jest to kolejny etap procesu wyborczego po głosowaniu,które odbyło się w zeszłym tygodniu.

Po otrzymaniu wyników od przewodniczącego Komisji i sędziego Sądu Najwyższego, Uziego Vogelmana, w swojej oficjalnej rezydencji w Jerozolimie, Rivlin wezwał do „niezwykłej współpracy” w celu rozwiązania przedłużającego się impasu politycznego.

Komisja zweryfikowała wyniki wyborów we wtorek i stwierdziła, że nie znaleziono żadnych istotnych dowodów na oszustwa wyborcze.

W poniedziałek 5 kwietnia Rivlin spotka się z przedstawicielami wszystkich wybranych partii, aby wysłuchać, komu zalecają udzielenie mandatu oraz czy istnieje możliwość powołania kolejnego rządu. Tego samego dnia rozpocznie się etap dowodowy w procesie karnym premiera Benjamina Netanjahu w sprawie domniemanej korupcji – proces ten ciągnie się od wielu lat i jest postrzegany przez wielu jako źródło politycznego paraliżu kraju.

Następnego dnia członkowie zostaną zaprzysiężeni do nowego Knesetu.

Rivlin ogłosi 7 kwietnia, kto otrzyma mandat do utworzenia kolejnego rządu, na podstawie tego, kto według jego oceny ma na to największe szanse.

Po otrzymaniu wyników Rivlin powiedział, że jego głównym celem przy wyborze kandydata będzie jego „szansa na utworzenie rządu, który zdobędzie poparcie Knesetu” – być może jest to wskazówka, że niekoniecznie wybierze on ustawodawcę z największą liczbą formalnych rekomendacji.

Prezydent powiedział, że przedłużający się kryzys polityczny szkodzi demokracji Izraela, i wezwał do powołania rządu, który „zatwierdzi budżet państwa, zajmie się leczeniem systemów i cierpiących obywateli oraz wyciągnie organy państwowe ze stanu ‘politycznego zamrożenia’, w którym wylądowaliśmy w czasie, gdy ludzie potrzebują organów państwowych bardziej niż kiedykolwiek”.


Oficjalne przekazanie wyników wyborów Prezydentowi (źródło: The Times of Israel)


Na podstawie:
The Times of Israel - Receiving official election results, Rivlin recommends ‘unusual collaborations’

Następny | Poprzedni