SENAT USA JEDNOGŁOŚNIE POTWIERDZIŁ SUWERENOŚĆ IZRAELA W JEROZOLIMIE

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 16 czerwca 2017

W poniedziałek 5 czerwca Senat USA zagłosował 90:0 za rezolucją 176, zaproponowaną przez przewodniczącego większości (Mitch McConnell, republikanin z Kentucky) i popartą przez przewodniczącego mniejszości (Charles Schumer, demokrata ze stanu New York). Rezolucja wyraża poparcie dla „izraelskiego dążenia do wolności religijnej i administracji świętych miejsc w Jerozolimie”; chwali również „korzystne dla obu stron stosunki amerykańsko-izraelskie”.

Rezolucja potwierdza też Akt o Ambasadzie w Jerozolimie z 1995 r., według którego Jerozolima ma pozostać zjednoczonym miastem, uważanym za stolicę państwa Izrael, a ambasada USA powinna zostać przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy nie później niż 31 maja 1999 r.

Rezolucję przegłosowano ledwie kilka dni po podpisaniu przez prezydenta Trumpa dokumentu o opóźnieniu przenosin ambasady. W ciągu kampanii prezydenckiej w 2016 r. Donald Trump obiecywał jej przeniesienie; według informacji z Białego Domu opóźnienie ma na celu „maksymalne zwiększenie szans na sukces negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami”.

Jak stwierdził rzecznik prasowy Sean Spicer, to nie kwestia „czy”, tylko „kiedy”.

Schumer powiedział: „To bardzo dobrze, że Senat przegłosował tę rezolucję równo 50 lat od rozpoczęcia wojny sześciodniowej. Z dumą udzieliłem jej poparcia, które potwierdza Akt o Ambasadzie w Jerozolimie oraz to, że Jerozolima ma pozostać niepodzielonym miastem i i stolicą Izraela – miastem, w którym prawa każdej grupy religijnej i etnicznej są celebrowane, cenione i chronione.”

Dodał, że półwiecze zjednoczenia Jerozolimy to „ważny kamień milowy dla Izraela i Żydów na całym świecie ze względu na to, że Jerozolima od tysięcy lat jest centralnym punktem żydowskiej egzystencji.”

Rezolucja potwierdza nieprzerwaną obecność Żydów w Jerozolimie od trzech tysięcy lat; choć jest jedynie deklaracją, stanowi jednocześnie znaczące przesłanie co do stanowiska USA w sprawie suwerenności Izraela w tym mieście.


Na zdjęciu: premier Netanjahu na spotkaniu z senatorem McConnellem. (Źródło: United with Israel)


Na podstawie:
unitedwithisrael.org - US Senate Unanimously Affirms Israeli Sovereignty in Jerusalem, its United Capital

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl