W STYCZNIU 2017 IZRAEL STAŁ SIĘ EKSPORTEREM GAZU

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 03 marca 2017

Izraelska firma ogłosiła w czwartek 2 marca 2017 r., że rozpoczęła eksport gazu z przybrzeżnej platformy wiertniczej do Jordanii, co oznacza pierwszy w historii tego kraju eksport gazu ziemnego. Proces zaczął się już w styczniu, ale nie wydano wtedy oficjalnego oświadczenia.

Jordańskie firmy Arab Potash i Jordan Bromine podpisały w 2014 r. umowę na import 2 miliardów metrów sześciennych gazu z izraelskiego pola naftowego Tamar w ciągu kolejnych 15 lat. Wartość kontraktu w chwilli podpisania wynosiła 771 milionów dolarów.

Jordania to jeden z tylko dwóch krajów arabskich, jakie podpisały układ pokojowy z Izraelem, ale nie jest on popularny wśród Jordańczyków, których niemal połowa ma pochodzenie palestyńskie. Wielu z nich sprzeciwia się współpracy z krajem, który uważają za wrogi. Niemniej jednak ubogi w surowce kraj nie ma zbyt wielu alternatyw.

Izrael przez długi czas również miał ograniczony dostęp do surowców naturalnych, ale w ostatnich latach odkrył złoża ropy na przybrzeżnych obszarach Morza Śródziemnego.

We wrześniu 2016 r. podpisano z Jordanią większy kontrakt na eksport gazu z pola naftowego Leviathan. Jego wartość ocenia się na 10 miliardów dolarów.


Na zdjęciu: Pracownicy platform wiertniczej Tamar, 24 km na wschód od Aszkelonu, źródło: Times of Israel


Na podstawie:
Times of Israel - Israel becomes a gas exporter with first delivery to Jordan

Następny | Poprzedni