ZNISZCZENIA NA GÓRZE EBAL, GDZIE JOZUE ZBUDOWAŁ OŁTARZ

Opracowanie Kasia Śmiałkowska | Opublikowane w piątek, 19 lutego 2021

Według prawicowej organizacji pozarządowej Shomrim al Hanetzach, roboty drogowe Autonomii Palestyńskiej zniszczyły fragmenty liczącego 3200 lat muru na górze Ebal, gdzie Jozue zbudował ołtarz.

Historia biblijna opisana została w 8 rodziale Księgi Jozuego:

(30) Wtedy Jozue zbudował ołtarz dla PANA, Boga Izraela, na górze Ebal;
(31) Jak nakazał synom Izraela Mojżesz, sługa PANA, i jak jest napisane w księdze Prawa Mojżesza: ołtarz z całych kamieni, których nie tknęło żadne żelazo. I na nim złożyli PANU całopalenia i ofiary pojednawcze.
(32) Tam też napisał na kamieniach odpis Prawa Mojżesza, który napisał w obecności synów Izraela.
(33) A cały Izrael oraz jego starsi, przełożeni i sędziowie stali po obu stronach arki przed kapłanami lewitami, którzy nosili arkę przymierza PANA, zarówno przybysz, jak i rodowity, połowa ich naprzeciw góry Gerizim, a połowa naprzeciw góry Ebal jak przedtem nakazał Mojżesz, sługa PANA, aby błogosławić lud Izraela.
(34) Potem czytał wszystkie słowa prawa, błogosławieństwa i przekleństwa według wszystkiego, co zostało napisane w księdze Prawa.

Obszar w pobliżu palestyńskiego miasta Nablus, znanego również pod biblijną nazwą Szechem, znajduje się na obszarze B na Zachodnim Brzegu, a zatem pod auspicjami Autonomii Palestyńskiej, a administracja cywilna nie ma tam nadzoru.

Organizacja Shomrim al Hanetzach poinformowała, że palestyńscy robotnicy rozbili starożytny kamień z zewnętrznej ściany na żwir do budowy drogi, a także wykorzystali kamienie z tego miejsca.

Ołtarz pozostaje nienaruszony, ale Shomrim al Hanetzach, które koncentruje się na ochronie archeologii żydowskiej, powiedział, że obawia się, że mogą wystąpić dodatkowe uszkodzenia tego miejsca.

Organizacja wskazała na zobowiązanie ministra Michaela Bitona (z partii Niebiesko-Białych), że w wyniku robót drogowych na miejscu nie powstanie żadna szkoda.

Sytuacja wywołała liczne reakcje wśród członków rządu.

MK Matan Kahana powiedział, że zniszczenia to „kolejna oznaka braku zarządzania ze strony rządu Netanjahu, który porzucił kolebkę naszej kultury”.

Były minister sprawiedliwości, MK Ayelet Shaked (Yamina), powiedział: „Mają miejsce nieustanne próby osłabienia naszej władzy w naszej ojczyźnie i ukrycia wspaniałej przeszłości narodu żydowskiego w Ziemi Izraela, zarówno poprzez akty terrorystyczne, jak i zniszczenie archeologii. Rząd wiedział, że na tym obszarze trwają prace, a mimo to część stanowiska archeologicznego została zniszczona”.

Przewodniczący Rady Regionalnej Samarii, Yossi Dagan, powiedział, że szkody wyrządzone temu miejscu były niefortunną konsekwencją zaniechania przez rząd zachowania dziedzictwa żydowskiego w Judei i Samarii.

Guy Derech z Shomrim al Hanetzach powiedział, że ołtarz był jednym z ważniejszych stanowisk archeologicznych, a uszkodzenie go stanowi naruszenie Porozumień z Oslo.

„Wzywamy premiera i ministrów rządu, aby przestali chować głowy w piasek i rozpoczęli pracę, zanim z dziedzictwa nie pozostanie już nic” – powiedział Derech.


Góra Ebal z lotu ptaka (źródło: The Jerusalem Post)


Na podstawie: 
The Jerusalem Post - Prophet Joshua's Mount Ebal altar site harmed by Palestinian road work

Następny | Poprzedni