MOST PROWADZĄCY NA WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE MOŻE SIĘ ZAWALIĆ

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 11 czerwca 2021

Inżynier budowlany ostrzega, że drewniany most służący jako jedyny punkt dostępu n Wzgórze Świątynne dla Żydów i turystów do w Jerozolimie jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie zawalenia się i stanowi zagrożenie dla każdego, kto z niego korzysta.

Most w rejonie Ściany Płaczu prowadzący do Bramy Mughrabi został zbudowany w pośpiechu ponad 15 lat temu jako tymczasowe zastępstwo dla nasypu, który groził zawaleniem.

Po zbadaniu mostu inżynier Ofer Cohen napisał w oficjalnym liście do Fundacji Dziedzictwa Ściany Zachodniej, że drewno jest „w stanie skrajnego wysuszenia i ma wiele podłużnych pęknięć”.

Pisze on, że wysiłki mające na celu przedłużenie żywotności drewna nie powiodły się, a jego obecny stan „nie pozwala na bezpieczne użytkowanie mostu na dłuższą metę.”

Jego „jednoznaczną” rekomendacją jest wymiana mostu na metalowy, który byłby bardziej trwały, a zarazem ognioodporny.

Jednak prawdopodobnie bardzo zaogniłoby to napięcia z Palestyńczykami i Jordanią, którzy postrzegają wszelkie takie działania jako prowokację przeciwko muzułmanom na Wzgórzu Świątynnym, gdzie znajduje się meczet Al-Aksa.


Rampa prowadząca na Wzgórze Świątynne (źródło: The Times of Israel)


Na podstawie: 
The Times of Israel - Report: Bridge serving as sole entry point for Jews to Temple Mount in immediate danger of collapsing

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl