NA WĘGRZECH ODNALAZŁA SIĘ DRUGA POŁÓWKA LAMPKI Z MIASTA DAWIDA

opracowanie: Kasia Śmiałkowska
publikacja: 28 maj 2021

Rzadka 2000-letnia lampka oliwna w kształcie połowy groteskowej twarzy, którą odkryto niedawno w Jerozolimie (NIEZWYKŁE ZNALEZISKO W MIEŚCIE DAWIDA, W MIEŚCIE DAWIDA ZNALEZIONO LAMPKĘ SPRZED 2000 LAT), wydaje się mieć drugą połówkę – odkryto ją w Budapeszcie dziewięć lat temu.

Izraelski Urząd ds. Starożytności poinformował, że lampka, szacowana na koniec I lub początek II wieku n.e., była pierwszym tego rodzaju znaleziskiem w Izraelu i jednym z nielicznych na świecie.

Izraelski Urząd ds. Starożytności poinformował, że lampka, szacowana na koniec I lub początek II wieku n.e., była pierwszym tego rodzaju znaleziskiem w Izraelu i jednym z nielicznych na świecie.

Jak podaje Miasto Dawida w Jerozolimie, po ogłoszeniu znaleziska węgierski archeolog dr Gabor Lassanyi skontaktował się, aby powiedzieć, że być może posiada drugą połowę, która została odkryta podczas wykopalisk w Budapeszcie w 2012 roku.

„W wykopaliskach, które przeprowadziliśmy w Aquincum (współczesny Budapeszt), znaleźliśmy niezwykle rzadki obiekt: na dole budynku odkryliśmy połówkę lampki z brązu przedstawiającą prawą połowę twarzy w kształcie rzymskiej maski teatralnej” – napisał dr Lassanyi do Ariego Levy, szefa wykopalisk w Jerozolimie.

Zdaniem dra Lassanyi, „istnieje jedynie kilka podobnych przedmiotów z tego okresu i znajdują się one w muzeach i prywatnych kolekcjach na świecie, ale żadna z nich nie przypomina tych dwóch połówek. Bardzo trudno jest wykonać je w tak dokładny sposób, dlatego jest prawdopodobne, że dwie połówki lamp zostały stworzone w tym samym rzemieślniczym domu i mogły nawet służyć jako para do jednego całego elementu”.

Lampka znaleziona w Jerozolimie to lewa strona twarzy, podczas gdy lampka z Budapesztu stanowi stronę prawą.

Podczas wstępnego badania dwóch lampek Lassanyi i Levy stwierdzili, że obie połówki mają dokładnie takie same wymiary. Dodatkowo lampa znaleziona na Węgrzech ma szczelinę, podczas gdy lampa odkryta w Izraelu ma wystający grzbiet, co wskazuje, że mogą się ze sobą łączyć.

Ari Levy powiedział, że był „niesamowicie zaskoczony i podekscytowany taką odpowiedzią” od dra Lassanyi.

„Od początku było dla nas jasne, że ta lampa została wykonana za granicą w jednym z krajów europejskich, ale nie wyobrażałem sobie, że otrzymam tak niesamowity przekaz. Obecność podobnego odpowiednika na Węgrzech, obszarze znajdującym się wówczas pod kontrolą Cesarstwa Rzymskiego, pozwala spojrzeć na sprawę znacznie głębiej i szerzej, niż się spodziewaliśmy” – powiedział Levy.


Po prawej – lampka z Budapesztu; po lewej – z Jerozolimy (źródło: The Times of Israel)


Po prawej – lampka z Budapesztu; po lewej – z Jerozolimy (źródło: The Times of Israel)


Lampka z Budapesztu (źródło: The Times of Israel)


Lampka znaleziona w fundamentach budynku z czasów rzymskich przy Drodze Pielgrzymek w Mieście Dawida (źródło: The Times of Israel)


Lampka odkryta w 2012 r. w Budapeszcie (źródło: The Times of Israel)


Na podstawie: 
The Times of Israel - Matching half of 2,000-year-old lamp found in Jerusalem said located in Budapest

Artykuł źródłowy:

© | ePatmos.pl